Yaprak Dökümü Özeti Reşat Nuri GÜNTEKİN

1.KİTABIN ÖZETİ  :   

  Suriye’de, Anadolu’da yirmi beş yıl çalışmış, işine son verilmiş Ali Rıza Bey karısı, üç kızı ve bir oğluyla birlikte İstanbul’da geçim zorlukları içinde yaşamaktadır. Eski bir öğrencisi olan Muzaffer Bey müdürü olduğu şirkette Ali Rıza Bey’e bir iş sağlarsa da, o, Muzaffer Bey’in bazı davranışlarını ahlak ilkeleriyle bağdaştıramadığı için bu işi bırakır.
Ali Rıza Bey’in oğlu Şevket, bir bankaya memur olarak girer. Bu, aile için yeni bir ümit kapısıdır. Çok geçmez Şevket evlenir. Ali Rıza Bey’in gelini eğlenmeye, giyinmeye çok düşkün birisidir. Ali Rıza Bey’in kızları Leyla ve Necla da yeni geline uyunca evde üst üste partiler verilmeye, eğlenceler düzenlenmeye başlanır. Bütün bunlar aileyi ekonomik sıkıntıya sokar.
Ali Rıza Bey’in büyük kızı Fikret, kendini kurtarmak için, bile bile, birkaç çocuklu dul bir adamla evlenir, Adapazan’na gider. Aile ağacından ilk yaprak kopmuştur. Şevket, bankadan zimmetine geçirdiği paralar yüzünden hapse girer. Bu, ikinci yaprağın kopuşudur.
Ali Rıza Bey, evini satar, daha küçük bir ev alır, oraya taşınırlar. Necla da evlenmiştir, fakat zengin diye evlendiği Suriyelinin birkaç karılı olduğu anlaşılır; bu, üçüncü kopuştur. Leyla’nın da iffetini kaybetmesi ve sonunda zengin bir avukatın metresi olması sonunda Ali Rıza Bey felç hastası olur. Aile ağacının bütün yaprakları dökülmüştür artık…
Leyla, hasta babasını yanına alır. Ali Rıza Bey son günlerde iyileşir. Ancak hayatın ağır yükü altında ezilmiştir. Bütün bu olaylar kendisini sarstığı için eski arkadaşlarıyla karşılaşmak istememektedir.
 

3.KİTABIN ANA FİKRİ : Çılgın hayallerin, maddî israfların, gereksiz özentilerin hüküm sürdüğü bir ailede çöküntülerin başlaması kaçınılmazdır.

4.KİTAPTAKİ ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ :

Ali Rıza Bey, şair ruhlu, içine kapanık, kendi hâlinde dürüst bir insandır.

Şevket, babası gibi iyi yetişmiş, karakterli, namuslu bir gençtir. Ailesine de son derece bağlıdır.

Ferhunde, eğlenceye düşkün,genç ve güzel bir kadın.

5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER :Yaprak Dökümü, toplumsal gerçekleri ele aldığından basmakalıplıktan uzak, başarılı bir romandır. Bilindiği gibi, Tanzimat’tan sonra toplumumuzda bir batılılaşma hevesi başlamıştı. Batılılaşmak yanlış anlaşıldığından; yüzyıllarca süren millî gelenek ve göreneklerimizden, karakterimizden sıyrılma olarak kabul edildiğinden, bu, birçok ailede birtakım felâketlere sebep olmuştur. Bugün bile içinde bulunduğumuz güç durumların esas sebebi budur. Birtakım toplumsal pürüzlere, karakter boşluklarına ışık tutması bakımından Yaprak Dökümü gerçekçi ve orijinal bir romandır.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

                   REŞAT NURİ GÜNTEKİN

25 Kasım 1889 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ ni bitirdi (1912). Bursa’ da başladığı (1913) öğretmenlik hayatına çeşitli okullarda devam etti. Milli Eğitim müfettişi (1931), Çanakkale milletvekili (1933-43), Paris Kültür Ateşesi ve emekli (1954) oldu, kanser tedavisi için gittiği Londra’ da öldü. İstanbul’ da Karacaahmet Mezarlığı’nda gömülü.

                                         ESERLERİ
Gizli El (1922), Çalıkuşu (1922), Damga (1924), Dudaktan Kalbe (1925), Akşam Güneşi (1926), Bir Kadın Düşmanı (1927), Yeşil Gece (1928),Acımak (1928), Yaprak Dökümü (1930), Kızılcık Dalları (1932), Gökyüzü (1935), Eski Hastalık (1938), Ateş Gecesi (1942), Değirmen (1944), Miskinler Tekkesi (1946), Harabelerin Çiçeği (1953), Kavak Yelleri (1950), Son Sığınak (1961),Kan Davası (1955)

 

Diğer Roman Özetleri

Kitap Özetleri

16 yorum

 1. ya süper bi site hazırlamışsınız bayıldım sizin sayanizde zamanımı
  boşa geçirmemiş oldum:)

 2. bencede çok güsel ben bu dizide en çok fikreti seviom dizi bizim oturduğumuz yerde çekiliyo yani beyler beyi

 3. nerdeyse bütün oyun cuları gördüm gerçekten hatta eve bile girdim çok güsel bir ev bah çesi fln bi de sağlık ocağınnın yanında :))

 4. bence çoooooooooooook güzel olmuş. herkesin okumasını isterim. gerçekten şahane olmuş. bybybyby

 5. Reşat Nuri nin en güzel romanlarından biridir yaprak dökümü.Herkese okunmasını tavsiye ederim.

 6. reşat nuri abım celal cook sever romanlarını o dudaktan kalb_e varya ansanın kalbi düsüyor sanki

 7. ben 18 yasındaydım param yoktu harclıgımı toplayıp hep resat nuri güntekinin romanlarını alırdım _hep ooo vicdansız kızda ondan alamadıgım duyguları hep o ramanlarında aldım inan mıyacaksınız ama

 8. leylanı hiç hoşlamam ,nejlaysa son bölümlerde iyice kaba olmaya ve kendindense razı olmaya başlamışdır,ali rza beye çok üzülüyorum,sedefse istiyorum ki,şevketle evlensin .düşünüyorum ki,leyla hiç iyi yapmadı ferhundeninse yoxa çıkmasını istiyorum

 9. Bazıları burada roman hakkında yorum yapmıs. Aslında ıstenilen yorum, bu sayfa hakkında. Bu siteyi, roman hakkında (Yaprak Dökümü) bilgilendirdigi icin faydalı buldum. Ancak verilen bilgiler eksik.
  Örnekler:
  Romanın baskahramanı Ali Rıza Bey’ in 4 degil, 5 cocugu var. 4 kızı, 1 oglu.
  Kitapdaki şahısların degerlendirilmesi baslıklı yazının altında sadece 3 sahısdan bahsedilmis. Oysa romanda baska sahıslarda mevcut. Bir edebi eser hakkında bilgi verilirken son derece hassas davranılması taraftarıyım. Bu cok önemli bir konu. Umarım bu yazımla, bu sayfayla ilgilenen arkadaslara
  faydalı olmusumdur.

 10. merak ettğim kitap özetlerini burada buluyorum çok güzel..fakat yapılan filmler bu kitapların gerçekliğini göz ardı ediyor saptırıyor.yaprak dökümü filmi kitapla hiç uyuşmuyor,çok üzülüyorum.ama bu site çok güzel

 11. REŞAT NURİ GÜNTEKİ NİN BU romanı çok güzel diger romanları gibi LEYLA VE NECLA dan hiç hoşlanmıyorum.

 12. bnce kitap çok güzel insanının yaşamından alıntlr sanki reşat nurinin tüm kitaplarına bayılıyormmm

 13. ailelere sevgilere kardeslere vs ders olsun oguz bir aileyi maf etti leyla necla düsman oldu ferhunde üzünde sevket hapse girdi hayriye üzünde fikret adapazarına gittiiiii leyla necla hayriye üzünde ali rıza ömrü bitti felc olduuuu ama bana cok acılı geldi gercekten bana ders olduuu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir