Sergüzeşt Özeti

Sergüzeşt Romanın Özeti Kısaca

Dilber Kafkasya’dan alınıp getirilmiş ve İstanbul’da esir olarak satılmış dokuz yaşında bir kızdır. Eski Harput Mal Müdürlüğü’nden azledilmiş Mustafa Efendi adında birine kırk liraya satılır. Taş yürekli bir kadın olan evin hanımı ile Arap cariye Terafet, kızı çok hırpalarlar ve kıza gücünün üstünde iş yaptırırlar.
Dilber bir gün bu evdeki hayata dayanamayıp kaçarsa da yine eski sahiplerine teslim edilir. Mustafa Efendi, Erzurum vilayetine bağlı bir ilçe kaymakamlığına atanır. Borçlarını ödemek için Dilber’i bir esirciye satar. Esirci Dilber’i kendi evine götürür. Dilber bir süre sonra Asaf Paşa’nın konağına satılır ve burada rahat bir yaşam sürmeye başlar. Burada kendisine Fransızca da öğretilir.
Asaf Paşa’nın Avrupa’da resim öğrenimi görmüş Celal Bey adlı bir oğlu vardır. Celal iyi kalpli, neşeli bir insandır. Dilber’in farklı kılıklarda resmini yapmaktadır. İlk zamanlarda Dilber’i hiç umursamayan delikanlı bir gün onun dilenci kılığındaki bir resmini yaparken Dilber’in olağanüstü güzelliğini fark eder. Dilber de gizliden Celal’i sevmektedir.
Mehtaplı bir gecede Celal, Dilber’e onu sevdiğini söyler. Bu sırada aralarındaki sevgi Celal’in annesi Zehra Hanım tarafından anlaşılır. Zehra Hanım oğlu için daha eğitimli, varlıklı bir aileden evlilik düşünmektedir. Oğlunun bir halayıkla gönül ilişkisinin olmasını kaldıramaz ve Dilber’i gizlice esirciye satarak konaktan uzaklaştırır.
Celal her şeyi öğrenir ancak Dilber’i bulamaz. Sonra da Dilber’e olan sevdasından hastalanarak yatağa düşer. Dilber ise Mısır’a götürülmüş ve Mısırlı zengin bir tüccara satılmıştır. Dilber yeni efendisine odalık olmayı reddettiği için efendisi onu karanlık bir odaya kapatır. Bu evdeki harem ağası Cevher, Dilber’i çok sever. Onu kaçırıp İstanbul’a kaçırmak için evin penceresine geceleyin bir merdiven dayar ve Dilber’i aşağıya indirir. Ancak kendisi inerken merdiven kırılır ve Cevher düşerek orada can verir.
Ölürken Dilber’e vapur biletinin cebinde olduğunu söyler. Sokağa çıkmak için üzerinde örtüsü bulunmayan ve o güne kadar tek başına hiçbir yere gitmeye alışık olmayan Dilber, İstanbul’a kadar kaçamayacağını anlayınca ya da yakalanıp tekrar o işkenceli çekilmez hayata döneceğini düşünerek kendisini Nil Nehri’ne bırakır.
Samipaşazade Sezai
Sergüzeşt

19 yorum

 1. çok güzel bence bu hikaye dramatize edilerek anlatılmış ayrıca siz böyole site yapanlar çok yararlı hem siz hemde biz okuyucular için

 2. bencede çok güzel bir kita insana ders veriyor
  uzun süre etkisinde kaldım ama benim okuduğum kitap biraz farklı ama yinede çok güzel

 3. ben bu kitabı karnemle halk eğitimden aldım ve okumaya başladım çok etkiledim ve öğretmenime de söylediğim çok ağır olduğunu söyledi ama bence çok güzel bir kitaptı hemen bitirdim sadece 2 günümü aldı ve bu beni tiyatroda dramaya yöneleti

 4. Böyle bir site varken Türk kültür ve edebiyatı nesiller boyu yaşayacak ve sürekli daha iyiye daha güzele gidecek.Yediden yetmişe tüm ecdadımızı edebiyatçılarımızı günlük yaşantımızın yoğunluğunda bile bize unutturmayıp aktardığınız için teşekkürü borç bilirim.

 5. sergüzeşti çok beyendim çok güzel bir roman kitabı herkese tavsiye ederim

 6. ben bu kitabı aldım ve çok beğendim.bu kitapta kendimi o küçük kızın yerine koydum çok etkilendim ve bu kadar eski bir kitap olup kendimin böyle etkilenmesini bir türlü anlamıyorum ben daha macera kitaplarını seviyorum ve herkeze alacakaranlık,yeni ay diğer kitaplarını okuyunuz filmle hiçbir alakası yoktur kitapların

 7. kitaplar her zaman insanın en iyi dostu olmuştur.Bu kitabı okuyunca çok etkilendim.Yazarlarımızın yazarkende kendilerinin etkilendiğini düşünüyorum.Her yetişkin insanın okumasını tavsiye ederim.

 8. gerçekten 2 günde okuyup bitirilecek bir roman.. öğretmenimin tavsiyesi üzerine okudum iyi ki okumuşum herkes kendine göre bir ders çıkarabilir..

 9. Gerçekten hoşuma giderek okduğum bir kitap..dili biraz ağır ama anlaşılamayacak gibi de değil..bu arada buraya yazmam doğrumu bilmem ama sonunu biraz kısa kesmişler sanki ..Dilber’in Mısır’a yolculuğuyla ilgili pek bir bilgi yok ..

 10. Bncede okunması gereken kitapların başında bi kitapp .. herkezzz okumalı okuduğundanda bi sonuç çıkartmaLı

 11. çok etkileyici bir roman herkese tavsiye ederim hocamın isteği üzerine okudum sizde benim tavsiyemi dinleyin

 12. ben kitabın aslını okudum.gerçektende o kadar muntazam bir kitap ki yarısında bırakamıyor devamı getirmek istiyorsunuz.kitabın yorumu da çok güzel ve anlaşılır.ben yazarımıza ruhunuz şad olsun diyor ve içtenlikle teşekkür ediyorum.(daha 10 yaşındayım ama ben de okudum…)

 13. çok acıklı bir kitap uzun süre etkisi altında kaldım.Dilber in çektiği acılar ,Celal in kafayı oynatması.çok başarılı bir kitap ve gerçekten sıradan bir aşk hikayesi değil

 14. bence kitap çok güzel. Sürükleyici bir kitap Samipaşazade Sezai’nin kitaplarından okuduğum ilk kitap çok hoş HERKESE TAVSİYE EDERİM!!!!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir