Ateşten Gömlek Özeti Halide Edip ADIVAR

1) KİTABIN KONUSU:
Ateşten Gömlek İzmir’in işgali üzerine şehri kurtarmaya amaçlayan milli mücadele hareketlerinin hedeflerine nasıl ulaştığını anlatıyor.
2) KİTABIN ÖZETİ:
Dışişleri bakanlığı memurlarından Peyami, zengin bir ailenin oğludur. Peyami’nin yakını Cemal, Birinci Dünya Savaşı’na katılmış, savaşta yaralanmış bir subaydır. Cemal, Peyami’yi Binbaşı İhsan ile tanıştırır. Peyami, Cemal ve İhsan sık sık buluşarak memleketin içinde bulunduğu durumu tartışırlar. Cemal’in kız kardeşi Ayşe, İzmir’de oturmaktadır. 15 Mayıs 1919’da İzmir işgal edilir. İşgalciler, Ayşe’nin eşi Mukbil Bey ve oğlunu öldürür. Ayşe’yi de kolundan yaralarlar. İzmir’de kalmayan Ayşe İstanbul’a gelir. İstanbul’da sıkıntılı günler yaşanmaktadır. Peyami, Cemal, İhsan ve Ayşe Sultanahmet Mitingi’ne katılırlar.
İstanbul, İngilizler tarafından işgal edilir. Üç arkadaş ve Ayşe, Kuvay-i Milliye’ye katılmak ve Kurtuluş Savaşı’nı desteklemek için Anadolu’ya geçerler. Ayşe de hemşire olarak İhsan’ın birliğinde savaşa katılır. Peyami ile İhsan, içten içe Ayşe’yi sevmeye başlarlar. Yakınları Yunanlılar tarafından öldürülen köylü kızı Kezban da karşılıksız bir aşkla İhsan’ı sever ve gönüllü olarak İhsan’ın birliğine katılmak ister.
Ayşe, İhsan ve Cemal Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşerler. Peyami ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılır. Hastanede anılarını yazar. Beynindeki kurşun çıkarılırken ölür. Doktorlar, Peyami’nin yazdığı anıların, beynindeki kurşunun etkisiyle girdiği bir bunalım sonucunda yazılmış olduğunu ileri sürer. Çünkü ordu kayıtlarında Ayşe ile İhsan’ın adlarına rastlanılmamıştır.

Ateşten Gömlek Romanının Başka Bir Özeti

İzmir’in işgalinde Yunanlıların, kocasını ve oğlunu öldürmeleri üzerine önce İstanbul’a gelen ve sahip olduğu Türklük şuuru ve mücadele azmiyle İstanbullu gençlerin bilinçlenmesini sağlayan Ayşe’nin uyandırdığı heyecana kapılan subaylar Anadolu’ya geçerler. Çeteler düşmanla savaşmaktadır. Bu savaşta Ayşe hasta bakıcı Peyami ise çeviricidir.
Ayşe kendisini seven ve evlenme teklif eden İhsan’a cevabını ancak İzmir alındıktan sonra vereceğini söyler. Peyami ise sevgisini Ayşe’ye açıklayamamaktadır. Cephede İhsan şehit düşer, Ayşe de ileri hatlar giderek orada can verir. Peyami ise kafasına aldığı kurşunla hastahanede ölür.
Peyami’nin ölümünden sonra doktorlar Peyami’nin notlarını araştırarak Ayşe adında birisinin kolorduda görev yapmadığını ve İhsan isminde birinin de alay komutanı olmadığını fark etmişlerdir.
4) KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Peyami: İzmir’in işgali sırasında cephede çevirici olarak görev yapar. dışişleri memurudur. Ayşe’yi çok sever. Aynı zamanda çok duygusal bir kişiliğe sahiptir.
Ayşe: Savaş zamanında cephede hasta bakıcılık yapar. İzmir’in işgalinde milli mücadele ruhu içinde halkı bilinçlendirmeye çalışır. Çok hırslı, çekici ve hoş bir bayandır.
İhsan: Bir subaydır. Sakarya savaşında şehit düşmüştür. Ayşe’yi çok sever ve onunla evlenmek ister.
5) KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap dil bakımından yalındır. Yabancı kelimelere fazla yer verilmemiştir, akıcı bir dille yazılmıştır. Bu romanda hem tarih hem de aşk konuları ustalıkla ele alınmıştır. Esrarengizliklerle dolu her an diğer sayfasında ne olacakmış düşüncesiyle okunacak bir kitap. Sonunda da yine okuyucuya yorum imkanı bırakarak bu özelliğini göstermiştir.
6) KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:
Meşrutiyet ve cumhuriyet devirlerinin tanınmış edebiyatçılarındandır. Kitap okumaya küçük yaşta başlayan Halide Edip Adıvar ilk önce Tanin gazetesinde yazmaya başlamış ve daha sonraları bir çok gazetede roman, makale, sohbet ve hikaye türlerinde eserler vermiştir. İlk romanlarında ferdi aşk temasını işlemiş, daha sonra belgeseldi ve sosyal romanlara önem vermiştir.
Başlıca romanları: Sinekli Bakkal, Vurun Kahpeye, Kalp Ağrısı, Handan ve Ateşten Gömlektir.
Başlıca hikayeleri: Dağa Çıkan Kurt, İzmir’den Bursa’ya, Harap Mabetler.
Hatıra, tiyatro, çeviri ve fikir eserleri de vardır.
Diğer Roman Özetleri
Kitap Özetleri

0 yorum

  1. bu itabı okudum ve çok hoşuma gitti herkese tavsiye ederim gerçekten çok güsellllllllllllllllllllll:bu arada halide edip adıvar çok ünlü bir insanadır manisaya giden herkes onun oluluna gitmelidir:son kesssss muhteşemmm

  2. ben bu kitebı okumadım ama eminki süper bir kitap böle süper seyleri anlatıyor bence okuyun derim ben:)

  3. sibel:dilara:buket yorumlarınızı begenmedim insana halide edip le ilgili hiçbişi yazamaz ooo bir numara kadın tek yazacagınız sey ;??? bu olsun

  4. kitabı şuan okuyorum fakat bnce ilk sayfalar çok sıkıcı.80. sayfadayım ve daha doru düzgün anlatılan bişi yoqq. yorumlara bakılırsa ilerki sayfalarda olacak anlaşılan…

  5. sitedeki hiç birşeyi okumadım sadece yorumlara bakıyım dedim bu arada iki tane adaşım var onlara hayatlarında basarılar dilerim:D:D:D

  6. daha kitabı okumadım okumak istiorum ve bir buçuk hafta içinde okuyup bitirmem gerekio napcam bennn

  7. vallahi bu kitabı almadan önse sagopa kajmerin sarkısıyla ilgilidir diye aldım degilmiş ama halide edip adıvar gercekten cok mükemmel yazmış

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir