Sevilmek için Yapılması Gerekenler

1-Başkaları ile ilgileniniz.

Tippy herkesi severdi. O, herkesi sevdiği için de herkes onu severdi.

Psikoloji ilminin zirvelerinden Alfred Adler diyor ki: ‘Başkaları ile ilgilenmeyen insanlar hayatta daima büyük güçlüklerle karşılaşmaya mahkumdurlar’.

Roosevelt, yerini Taft’a bıraktıktan sonra bir gün Beyaz Saray’ı ziyaret etmişti. Bütün görevlileri, hizmetçileri hatta mutfakta çalışan kadınları bile isimleri ile selamlamıştı. Archie Butt diyor ki: ‘Roosevelt mutfakta çalışan Alice’i gördüğünde ona hala çavdar ekmeği yapıp-yapmadığını sordu. Alice de ona, yaptığını, ama yalnızca hizmetçilerin yediğini söyledi. Roosevelt, Alice’in tepsi içinde ikram ettiği bir dilim çavdar ekmeğini yiye yiye bahçeye çıkmış, bahçıvan ve işçileri selamlamıştı. Bu adamlar o günü gözyaşları içinde hatırlarlar. Bunlardan Ike Hoover der ki: ‘O gün, son iki yıl içinde mutlu olduğum tek gündü’.

Telefonla konuşurken bile muhatabınız ses tonunuzdan bu konuşmadan ne kadar mutlu olduğunuzu anlamalıdır. Sizin ona değer vermeniz, onu size samimi olarak yaklaştıracaktır.

Başkalarına karşı samimi ve derin bir ilgi gösteriniz.

2-Gülümseyiniz

İnsanın yüzünde taşıdığı, sırtında taşıdığından daha önemlidir.

İnsanları hareketleri kelimelerden daha yüksek bir sesle konuşur. Kelimelerinin dilini pek sevmediğimiz nice insanlara hallerinin güzel dili yüzünden bağlanıveririz.

Büyük bir şirketin yöneticisi ‘İşe alacağım insanları seçerken, gülümsemeyi bilen bir lise mezununu, asık suratlı bir üniversite mezununa tercih ederim’ demişti.

Gülümseyin. Öyle samimi ve sıcak olunuz ki, her sıktığınız ele, ruhunuzu da katınız.

Düşmanlarınızı düşünerek zaman kaybetmeyin.

Korkuya kapılıp hedef değiştirmeyiniz.

Aklınızı hedefinizde yoğunlaştırınız.

Güçlü ve faydalı olma düşüncenizi zihninizde yaşattıkça gerçekten de öyle olmaya başladığınızı göreceksiniz. Siz ısrar ettikçe fırsatlar çıkacaktır.

Fikir, imanla bağlanırsa, kudret haline gelir. İmanla bağlanın. Cesur, açıkgöz ve neşeli olun.

Kalbiniz neye bağlanırsa, varlığınız onun mahiyetine bürünür. Bürüneceğiniz mahiyeti doğru tespit edin.

3-İsimleri Hatırınızda Tutunuz

Sıradan bir adam bile kendi ismine dünyadaki bütün isimlerden fazla önem verir.

Bir insanı uzun zaman sonra hatırlayıp, ismi ile hitap etmek, büyük bir iltifat kabul edilir. Fakat ismi yanlış hatırlasanız veya yanlış telaffuz ederseniz, bu, zararlı olabilir. Adam yeterince önemsenmediğini düşünüp, gücenebilir.

Eserlerini kendilerine ithaf ettirmek için yazarlara para teklif eden zenginleri de biliyoruz. Siyasal adamlarının aldıkları ilk ders şudur: ‘Bir seçmenin ismini hatırlamak devlet idaresine hazır olmanın ilk şartıdır. Başkalarının isimlerini hatırınızda tutunuz. Çünkü bir insan için dünyanın en tatlı ve önemli sesi, kendi ismidir.

4-Dinlemeyi Biliniz

Dinleyen birisini bulduğunuzda dinletmeyi sevmeyenimiz yoktur.

Heyecanlı dikkat ve ilgiden zevk almayacak insan yoktur.

En sert, en saldırgan, tenkitçiler bile sabırlı ve sevimli bir dinleyici karşısında yumuşarlar. Böyle dinleyiciler zehirini akıtan tenkitçinin dilinin tutulacağını bilirler ve sabırla zehirini akıtmasını beklerler.

Detner Yünlüler Şirketi’nin 15$’lık borcu için mektup yağmuruna tuttuğu bir müşteri, şirketin kurucusu Julian F. Detner’in odasına öfke ile dalmıştı: ‘Muhasebeniz hesabımı yanlış tutmuş. Size borcum falan yok 15$ ödemeyeceğim gibi, bir daha on paralık alışveriş de yapmayacağım’ diye gürleyen müşteriyi Detner dikkatle dinlemişti:

-Hiç sözünü kesmedim. İçini boşalttı. Rahatladığını görünce şöyle konuştum: ‘Şikago’ya kadar gelip bu gerçekleri bildirdiğiniz için teşekkür ederim. Siz dikkatli bir müşterisiniz. Hatayı binlerce hesapla uğraşan memurlarımızın yaptığına eminim. Bir daha bizden alışveriş de yapmayacağımıza göre, ben size diğer iyi firmaları tanıtayım’.

Çok etkilenmişti. Şikago’ya geldikçe beraber yemek yerdik. Bu defaki yemek davetimin sonunda yüklü bir sipariş vererek ayrıldı. Birkaç gün sonra da hesapları tekrar incelediğini, 15$’lık bir borcunun olduğunu bildiren mektubu geldi. Bu adam oğluna Detner adını vermiş ve ölünceye kadar dostumuz olarak kalmıştır.

Önemli insanlarla çok sevilen röportajlar yapan Isaac Marcosson der ki: ‘Birçok insan dikkatle dinlemeyi bilmediğinden, iyi bir izlenim bırakmaz. Bunlar hep daha sonra söyleyeceklerini düşündükleri için, kulak açmazlar. Benim röportaj yaptığım büyük adamların hepsi de, konuşmaktan çok, iyi bir dinleyici olmayı tercih ettiklerini söylemişlerdir’.Karşınızdakini dinlemeyi biliniz. Başkalarına kendilerinden bahsetme imkanı veriniz.

5-İnsanların İlgilerini Paylaşınız

Bir insanın gönlünü kazanmak için onun ilgilendiği konuları konuşmanın çok etkili olduğu bilinmelidir.

Avrupa’da düzenlenen büyük bir izci toplantısına katılacaktık. Oymağımdaki izcilerden birisi yol masrafını karşılayamayacak durumdaydı. Dev şirketlerden birinin yöneticisinden bu çocuk için yardım istemeye karar verdim.

Görüşmeye gitmeden önce şirket yöneticisinin bir zamanlar bir milyon dolarlık bir çek yazdığını, karşılığı ödendikten sonra bu çeki çalışma odasına astığını öğrenmiştim. Odasına girer girmez bu çekten bahsetmeye başladım. Şimdiye kadar hiç bir milyon dolarlık bir çek görmediğimi, şimdi böyle bir çeki gördüğümü izcilerime anlatacağımı söyledim. Yöneticiden çekin hikayesini de anlatmasını istedim. Bana o günü, tekrar yaşayarak, zevkle anlattı.

Görüyorsunuz ya, Chalif söze yardım isteği ile değil, yöneticiyi çok heyecanlandıran bir konuyla başlamıştı. Bakalım bunun sonucunda ne elde etmiş?

-Çek bahsi bitince yönetici candan bir ilgiyle ziyaretimin amacını sordu. Ben de anlattım. O, bir değil, beş çocuğun masrafını karşılayabileceğini söyledi. Bin dolarlık bir çek yazdı. Şirketin Avrupa’daki şubelerine bize her konuda yardımcı olmalarını isteyen birer mektup hazırlattı. Üstelik Paris’te bizi bizzat karşılayıp şehri gezdirdi. Çek hikayesi aramızda öyle bir dostluk doğurdu ki, hala elinden gelen hiçbir yardımı izcilerimden esirgemez. O gün sözlerime onu çok ilgilen bir konu ile başlamamış olsaydım, herhalde bu başarıyı elde edemezdim.

Karşınızdakilerin ilgilerini paylaşınız.

6-Başkalarına Önemli Birisi Olduklarını Hissettiriniz

Başkalarına, size nasıl davranılmasını istiyorsanız, öyle davranın.

Hepimiz saygı görmek, samimiyetle takdir edilmek isteriz. Hakkımızda güzel sözler söylenilmesinden hoşlanırız. Önemli birisi olduğumuzun farkedilmesinden mutluluk duyarız. Evet, hepimiz önemli birisi değil miyiz?

Bu takdir etme uygulamasına başlamanız için Amerika’nın Ankara Büyükelçisi ya da FIFA Başkanı olmayı beklemeyiniz. Herkesin takdir edilmeye ihtiyacı vardır ve takdir etmesini bilmelidir. İşimiz dost kazanmak değil mi?

Size zahmet verdiğim için üzgünüm’, ‘Rica ederim’, ‘Lütfen’, ‘Teşekkür ederim’ gibi söylenmesi hiç de zor olmayan cümleler karşınızdaki insana kendisine değer verildiğini düşündüreceği gibi sizin iyi yetişmiş olduğunuzu da gösterir. Başkalarına önemli biri olduklarını hissettiriniz. Bunu samimiyetle yapınız.

0 yorum

 1. bu sayfadaki bilgiler benim için paradan çok daha kıymetli şeyler
  olduğunu düşünüyorum.bizlere böyle faydalı bilgiler verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim..sayfanızı tüm arkadaş çevremle paylaşacağıma emin olabilirsiniz..
  iyi çalışmlar..

 2. mrb bence bu hazırlanmıs en guzel dost edınme yontemı herkesın memnun kalcagına emınım tekrar tebrıkler

 3. Aslında bunlar herkesin yapması gereken davranışlar değilmidir? Hepimizin bildiği ama uygulamakta zorlandığı(hatırlamadığı) davranışlar… Hatırlatmada vesile olduğunuz için teşekkürler…

 4. hepımızın bıldıgı seylerdı ekstra beklerdım umdugumu bulamadım…zaten etkıleyebılıorum ınsanları acaba eksıgım warmı dıye bakmak ıstedım ama yokmus:))

 5. benim bazen farkında omadan yaptığım hatalardan söz edilmiş okuyunca çok hatam aklıma geldi üzüldüm şimdi fakat aldığım mesaj bundan sonraki yaşantıma çok katkısı olucak sizlere çok teşekkür ederim gerçekten basit fakat etkileyiciydi.

 6. süpermiş hakkaten insanın aslında bilipte uygulayamadığı şeyler bunlar. bunları biliyoruz ama uygulama safhasında zorlanıyoruz işte ah bi başarabilseeeeek…. herşek çok daha güzel olurdu.

 7. bir akşam işden gelipde bilgisayarımın başına geçip öylesine bakınırken buradaki güzel anlamlı sözlerle karşılaşmak içimi ısıtdı ve hayata dair faydalı bilgiler..

 8. Yaklaşık 4-5 yıl önce bu kitabı bitirmiş bir insan olarak söylüyorum; bu kitabı okumaktan çok büyük bir zevk aldım ve çok faydasını gördüm. İnsanları anlamanın en kolay yolu karşınızdaki insanı dinlemektir. Ona gerçekten değer vermektir ve samimiyetle o insana yaklaşıp onu anlamaktır diye düşünüyorum. Bu sayede iş yerinde yükselme ve insanlar arasında sözü dinlenen bir insan olmak buna bağlı bence:)))

 9. Aslında bildiğimizi sandığımız şeyler, ama burdakileri okudukktan sonra yaşamıma yansıtmaya çalışıyorum. inşallah öyle bir insan olacağım.Kendimi sevdirmek için değil olması geereken bir insan olmak için. Bu güzel tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum, başarılar…

 10. slm merhabalar belkide çoğu kişinin inanamıycağı bişey yarattı bu sayfa bende hayatımı değiştirdi desem cok değil az sölemiş olurum gercekten harika herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir sayfa

 11. Mükemmel….insanları anlamanın yolu onları dinlemekten,saygınlık görme yolu da onlara değer vermekten geçer….daimi olur inşallah yazılarınız

 12. bn çok beğendim çünkü bu sayfadakiler bnim için çok önemli ve çok çok çok çok çok kıymetli 😀

 13. Çok güzel çok harika bilgiler bu zaman da insanlarla iletişim çok zorlaştı harika süper bilgiler yazanları ellerine saglık

 14. öyle ama arkadaşlar değer bilene verilir bazı insanlar değmeye biliyo kısacası arkadaşını iyi secmek lazım

 15. bunların hesi bende var zaten sadece insanlara biraz daha deger versen vede birazcıkta güleryüzlü olsan dost olamayacagın insan yoktur

 16. basarının sırrını yazdığınız ve işin özünün insanları ve kendimiz sevmekten geçtiğini hatırlattığınız için çok teşekkür ederim taylan rıza alp

 17. genelde ailemizden gordugumuz bizim kulturumuzde olan seyler nekadar uygularsak okadar ic huzurumuzda okadar rahat ettigi duygular bir tebessum icten bir tesekkur samimi sevgi saygi deger gostermek ama tekrar bu okumak ve hatirlamak cok guzel

 18. Ben ismail diye birini seviyorum ama o beni sevmiyoooooo sevmesi icin yukarida saydiklarinizi yapacağimmmmmmmmmm

 19. Anlattığınız şeyler çok güzel. Hepimiz böyle olursak ve birbirimize saygı gösterip değerli olduğumuzu anltabildiysek toplumun daha huzurlu ve daha sağlıklı ilişkiler kuracağına inanıyorum.. Umarım herkes böyle şeyleri merak edip okuyordur…

 20. Heqiqeten cox beyendim…tesekkurler…ustelikde adlarimizi bu cur goruntulemenizde yorum yazanlara verilen deyeri gosterir )

 21. Men else bilirdimki, sevdiyim de meni sevir. Amma tesufki yox.birdeki menim 12 yasim var 6- ci sinifde oxuyuram.ele oda. Sonra eve gelib internetden “ozunu basqasina sevdirmek” haqqinda melumat tapmaq istedim ve bir nece axtarisdan sonra bu sayti tapdim indi men gozel geyim ve s. Seyler edirem 7_gunden sonra ona birde onu sevdiyimi deyecem ve son .eger yox dese ………………………………!!!

 22. aslında güzel tüyolar ama hiçbir işime yaramadı kusuruma bakmayın çünkü sevgilime kendimi sevdiremedim yazan ünlü birce akalay küçük ağada oynayan sinem acar

 23. hani bence bir insana ne kadar çok değer verirsen o karşındaki kişi bu değeri suistimal ediyor… o yüzden size verilen değer kadar değer verin karşınızdakine en iyisi bu herkes ha ettiği kadar değer görmeli ama yine de çok faydanız oldu tşkler

 24. Insanlara karşı güler yüzlü cesur ve cömer olursan kırıcı sözler söylemesen o insanseni kazanmıs sende onu kazanmışsıdır…

 25. arkadaşlarımı evime davet ediyorum güleryüzle ağırlıyorum ,her zaman güler yüzlü ve doğal bir insanımdır.Fakat insanlara gösterdiğim iyilik ve doğallığımın karşılığında birçoğunda düşmanlık gördüm,hele can dostu bildiğim bir arkadaşım,beni seven insanlara yaklaşıp onları benden uzaklaştırdı,bu insana o kadar çok iyilik yapmıştım ki;iyilik karşılıksızdır fakat iyiliğe de kötülükle karşuılık verilir mi;bu insan bozmasından sonra iyilik yapmaya korkar oldum.kısacası dost kazanma ile ilgili yazıları okuyorum hepsi bende var fakat düşman kazandırdı herhalde artık kötüler seviliyor.

 26. Bu sayfadaki bilgiler fark Ettimki, bizim dinimizde olan Şeyler. İslam dininde hepsi mevcut. Yabancı insanlar öyle paketleyip sunuyorlarki bize sanki ilk onlar keşfetmiş gibi. Çalışan kazanır. Çalışıyorlar sunuyorlar.

 27. Gerçekten mükemmel bir site çok begendim elinize sağlık böyle bir sitede çok güzel şeyler anlatmissiniz içim rahatladı emrinize sağlık teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir