MUSTAFA NECATİ KARAER

Şair. Kayseri’de doğdu. Konya Askerî Lisesi (1947) İle Ka­ra Harp Okulu’nu bitirdi (1949). Yurdun çeşitli yerlerinde İs­tihkâm subayı olarak görev yaptı. “ı961’de Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1969’da kendi isteği ile ordudan ayrılıp sivil hayâta geçti. Basın-İlân Kurumu Genel Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştı. 1978’de aynı kurumun Genel Müdür Yardımcılığını yürüttü.
Günümüz edebiyatçı ve şairlerindendir. 1938 yılından beri şiir yazmak­tadır. Şiirlerini Çınaraltı, Erciyes, Bayrak, Kaynak, Pınarba­şı, Türk Yurdu, Varlık, Çağrı ve Hisar gibi sanat dergilerinde yayımladı. Hisar dergisinin kurucularındandır. Titiz şairler­dendir. Yaşayan Türkçe İle millî kültürle beslenmiş, iç yapı­sı sağlam şiirler söylemektedir.

Şiir kitapları:
1. Sevmek Varken (1972), 2. Güvercin Uçur­mak (1977). Araştırma-inceleme: Karacaoğlan – Hayâtı, Sana­tı ve Şiirleri (1973). Karacaoğlan kitabı ile Müzik-San Vakfı Üstün Hizmet Ödülü aldı. Kuşlar ve insanlar şiiri Nede, Ata­türk‘ün 100. doğum yıldönümü münasebetiyle açılan yarış­mada, 1981’de, birincilik kazandı. Aynı eseri İçin Ankara Ga­zeteciler Cemiyeti “Yılın Şairi” ödülünü verdi.

Düşüncelerinizi Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir