Kendi Ayakları Üstünde Özeti İPEK ONGUN

Romanın Yazarı: İpek ONGUN

Yaşamı:

Amerikan Kız Koleji, Edebiyat Bölümü’nden 1961 yılında mezun oldu. Yazar yazı hayatına, 1980 yılında başladı.Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda, yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. Bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP’ta “Altın Kitap Ödülü”nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine Rotary Kulübü tarafından “1995-1996 Meslek Hizmetleri Ödülü” verildi. İpek Ongun, 1998 yılında da Oriflame firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu yılın en başarılı kadın yazarı seçildi. Evli ve iki kız çocuğu annesi olan yazar, yaşamına Mersin’de devam etmekte.

Tüm Eserleri;


Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Arkadaşlar Arasında
Kendi Ayakları Üstünde
Adım Adım Hayata
İşte Hayat
Şimdi Düğün Zamanı
Yarım Elma Gönül Alma
Sabah Pırıltıları
Bir Pırıltıdır Yaşamak
Bu Hayat Sizin
Lütfen Beni Anla

Kendi Ayakları Üstünde Romanın Kahramanları :

Zafer: Serra’nın duygusal ilgi duyduğu erkek arkadaşı. 

Serra : Romanın ana kahramanı, yazarın kendisi.

Mualla Hanım : Öğretmen.

Sıla : Serra’nın kuzeni.

Bu kitap 24 Haziran’la başlar. Serra yaz tatili için gittiği İzmir’deki Kuzeni Sıla’nın anlattıklarıyla konuya başlar. Arkadaşı Zeynep’in Amerika’da okuyan Nilgün ablasının Amerikalı bir gençle evlenme kararı alması ve bunun evdeki yankılarından bahseder. Yaşlıların bu olaya yaklaşımına, anne babanın olaya olumlu yaklaşımına ve genç yaşta Nilgün’ün aldığı böyle bir kararın etrafında yarattığı izlenimlerden bahsediyor. Bu arada Sıla’nın uçuk hareketlerine, ne olduğu belli olmayan mankenlik ajansına manken olmak için başvurmasına, kendini tanımadığı kişilere kaptırıp bir görüşte aşık olmasına ve sorumsuzca fevri hareketlerine yer veriyor. İzmir’den arkadaş grubuyla bir Akdeniz turuna katılır. Bu, annesinden ayrı ilk çıkacağı yolculuklutr. Kendisi on sekiz yaşlarına yeni girmiş lise iki öğrencisidir ve bu geziyi kendi ayakları üzerinde durmanın ilk aşaması olarak görmektedir. Kendisinde çok büyük değişiklikler görmeye başlamıştır. Bir kere, annesini iş nedeniyle üç günlük dış geziye göndererek bu süre zarfında evde yalnız kalmaya ikna etmiş ve bunu da çok güzel başarmıştır.

Erkek arkadaşının başkasıyla çıkıyor olması onu yıkmıştır, ama bunun gençlikte yaşanan ilk aşklardan olduğunu, unutlması gerektiğini yaşayarak ve tecrübe edinerek öğrenmiştir ve bunu da olgunlaşmanın bir aşaması olarak görmüştür. Arada bir Ankara’ya babaannesinin yanına ve ayrı yaşayan babasına ziyarete gider. Babasının evlenmeyi düşündüğü yeni bayandan, olgun görünen yetişmiş insanların da aynı çocukluk hatalarının yapabileceklerini ima eden konuları duyar. Daha çok okul çevresinde olup bitenlere günlüğünde yer verir. Özellikle öğretmeni Mualla Hanım’ın hayata atılmak ve kendi ayakları üzerinde durmakla ilgili verdiği tavsiyeler öğrencileri bayağı etkilemektedir. Meslek seçimi konusunda şimdiden karar vermeleri tavsiyesi üzerine, Serra da içinde gizli kalan gezme ve görme tutkusunun onu turizm mesleğine daha yatkın olduğunu keşfetmesini sağlar. Bunun içinde hafta sonları bir turizm acentasında çalışmaya gider. Burada gerçekten aradığı mesleğin turizm olduğunu keşfeder ve kararını verir. Mualla hanım o yıl 10 Kasım’ı Ankara’da Anıtkabir ziyareti şeklinde düzenler. Serra bu geziden çok etkilenir ve bu geziyle ilgili “10 Kasım ve Atatürk” diye içinden geldiğince bir kompozisyon yazıp bunu Mualla Hanım’a verir. Kompozisyon çok beğenilir ve bunu bir dershanenin düzenlediği Amerika’ya gezi ödüllü “10 Kasım ve Atatürk” konulu kompozisyon yarışmasına gönderirler. Yarışmada da Serra’nın yazısı birinci gelir ve iki haftalık Amerika gezisini kazanır. Şubat tatilinde de yine yalnız olarak yeni yerleri ve dünyayı keşfetmek için yola çıkar. Sırf bu geziye çıkmak için bile pasaport, vize, uçak bileti alma gibi birçok konuyla Serra ilk defa karşı karşıya gelir ve tüm bunları yaşayarak üstesinden gelmeyi başarır. Serra kendisinin ayakları üstünde durmasını sağlayacak yıldızını bulmuştur. Artık kararını vermiştir ve turizmci olacaktır. Akdeniz gezisi, yazı yarışmasını kazanması ve ABD gezisinin kendisine çok şeyler kazandırdığına inanır. Hem gönlü hem de kafası zenginleşmiştir. Cüneyt’e gelince tüm gezi boyunca hatırlamamıştır bile.

A. KİTABIN ANA FİKRİ :

Bu kitabı okurken, mutluluğu başkalarının gözlerinde değil, kendi içlerinde aramanın önemi fark ediliyor.

B. KİTABIN GETİRDİĞİ YENİLİKLER :

13 – 18 yaş arası grup için tüm dünyada kitaplar varken ülkemizde olmayışını fark eden yazar İPEK ONGUN bu boşluğu “Kendi Ayaklarının Üstünde Durmak” ile doldurmaya çalışmıştır.

C. KİTAP HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME VE TEKLİFLER :

Eser, yazarın kendi ağzından kendi gençlik yıllarını anlatan günlükler şeklinde yazılmış. Günlükleri mektup şeklinde evin penceresinden görünen en çok sevdiği kiraz ağacına anlatıyormuş gibi yazmıştır. Gençlere yer veren akıcı ve dinlendirici, ama her kesimin zevkle okuyabileceği bir eserdir.

 

Diğer Roman Özetleri

Kitap Özetleri

0 yorum

 1. ipek ongun çok iyi bir yazar kitaplarına bayılıyorum çok akıcı bir dilde anlatıyor başarılarının devamını dilerim

 2. 8 kitabınıda okudum çok sürükleyiciydi dewamınıda istiyoruz bize ışık oldu bu kitaplar başarılar arkadaşlar bütün kitaplarını okumanızı tawsiye ederim bb

 3. bır genc kızın gızlı defterı 7 kadr okudum superrrrrr ıpek hanım lutfen 8 ı de cıkarın

 4. ipek abla kitaplarınız gerçekten çok güzel hep bir sonraki kitabı düşünerek okuyorum kitaplarınızda olanlar anlattıklarınız sizin ruhunuzun hala genç kaldğıını gösteriyorlar bence:)yazarlık hayatınızda başarılar diliyorum…

 5. şu ana birçok kitap okumuşumdur ancak ipek ongun tam bizim yaşıtlarımza inip o duygularla sanki yazmış gibi olduğu için onun kitapları genellikle tercih ediyorum bence yazmaya devam etmeli onun gibi yazan zaten ço kaz kişi var onu değil de kitaplarını çok seviyorum zaten çok iyi oldduğu bu konuyu devam ettirmese bence okuyuculatrıa ayıp etmiş olur diğer kitaplarını bekliyorum heyecanla…

 6. bu kitapları severek okuyorum ilk olarak afacanlar çetesini okuyarak ipek ongunu tanıdım daha sonra bir genç kızın gfizli defteri ve devamı… şu anada adım adım hayata kitabını okuyorum yazarımızın ellerine sağlık çok güzel kitaplaryazmış ayrıca bu kitaplarıokurken bende bürsürü yeni şey öğrendim ve bundan çok memnunum gençlere böyle kitap okuma fırsatı veriğiniz için tekrar tekra teşşekkür edrim

 7. bn ipek ongnn tüm kitaplarını okudum ona birteşekkür mektubu yazmak istiorm adresini biln warsa paylaşabilirmiii???

 8. kitaplarınız çok beğenerek okuyorum normalde kitap okumayı çok sevmezken şimdi yemekte bile kitap okumaya başladım sizin sayenizde.kitaplarınızın hepsini okudum sayılır.

 9. Sevgili okurlarım ilk öncelikle kitaplarım hakkında yapmış olduğunuz yorumlar için size ayrı ayrı teşekkürlerimi sunar sizleri çok çok öperim, evet bu kitabımda gençliğin de kendi ayakları üstünde durabileceklerini konu edinmeye çalıştım. Umarım kitabı beğenerek okumuşssunuzdur. Okumayanlar için de okumalarını tavsiye ederim kitap maaliyeti çok ucuz kitapçılarda ve evinizin yanındaki kırtasiyelerden bu kitabımı edinebilirsiniz ayrıca siteyi yapan arkadasım ellerine sağlık çok güzel bi site olmuş okurlarıma sevgiler ve saygılarımı sunar iyi günler dilerim….
  İpek ONGUN

 10. ipek ongunun kitaplarına bayılıorum kendimi iyice kaptırdım yani kendi ayakları üstünde kitabının cüneytle serranın ayrılığına resmen hüngür hüngür ağladım yani ipekongun gerçekten muhteşem bi yazar o kadar doğal yazıyo ki artık serrayı ben acayip çok görmek istiorum

 11. mrb ben lezgin kitaplrınızın hepsini okumadım ama bir genç kısısn gizli defterini okuduğumdan yola çıkarak gençler hakkındaki düşüncelerinizin yani genç psikolijisini anladığını biliyorm profesyonel bir yazar olduğunuzu da aynı kutluyorum gerçekten sizi çok tebrik ediyorum sizi çok seviyorum ve size ulaşmak istiyorum ama nasıl bilmiyorum bana yardımcı olumusunuz arkadaşlar yani şipek ongun u tanıanlar lütfen !!!

 12. ben kitap okumayı sevmem ama baştan sona kadar zevkle okudugum tek kitap diğerlerınede göz gezdirdim ipek ongun mükemmel bi yazar:)

 13. ilk defa okuduğum bi kitapdan bu kadar zevk aldım gerçekten çok teşekkür ederim,bu kitaplar sanki bnm yaşadıklarımın bi benzeri…eserlerinizin devamını diliyorum.

 14. Ben ilk 5 ini okudum aslında 4 ten başlamıştım okumaya bu yüzden Oktaya çok alıştım bn 4.kitaptaki aşkları fln sonra beğendim aldım diğerlerini elimde bi tek 6 7 8 yok ben 4 te başladım ya başından beri oktay serra ilişkisini bir sevecenlik cüneyte karşı bir düşmanlkı besledim tabii ilk 3 ünü okuyunca cüneyt te fena değildi ama asla oktay gibi olamazdı o çocukluktu ama oktay bence serranın yaşadığı en güzel aşk!bir kere oktay sayesinde tekrar insarnlara güvenebildi tekrar sevmeyis öğrendi ikiside deli gibi aşıktılar 4.kiap ta yinede hani birbirlerine karşı iyiydiler hoştularda 5.kitap gibi değil dün gece başladım kitaba hiç uyumadım daha 5dk önce bitirdim elimde şu anda o kdr güzelki yani anlatamm o yaşadıkları ikiside 3 yıldır ilişki yaşıyorlardı çok fena oldular betül sayesinde hatta ayrılacaklardı sonra lanet olası bir özgür çıktı 8 yaş büyük serradan söyledikleriyle serraya oktayı affetmesi gerektiğini ideal eş fln fln olduğunu söyledi bunlar oktay ın serraya süpriz yapması fln sonra betülle oktayın konuşup betül e artık acıyamamsı ikisinin nasıl barıştıkları her sahneleri güzeldi serra baloya özgürle gelince oktayın deliye dönüp tek kadehle yıkılması yani anlatılmaz şeyler bir birlerie sarf ettikleri kelimeler o büyük kocaman aşkları 5.kitap bir harika anlıycağınız oktay serraya bunlar bol ağlamalı kritik bir anda barıştıktan sonra oktay ın artık ikisininde özgür olmaması gerektiğini(çünkü bunlar küs oldukları zmn oktay bunu istediğini yapar istediğini çıkar sen özgürsün demişti ve betül oktayla yaptığı o pis konuşmada ikisininde özgür olp onun kendisine dönebiliceğini söylediğinde ikiside çok yıprandı)söyledikten sonra evlenme teklif etmesi ve ikisinin göz yaşları içine boğulup serranın bunu kabul etmesi o güzel nişandan sonra ikisinin eve gelince yaptıkları(oktay serrayı kapıda oyalıyor yüzüne dudaklarına saçına öpücükler konduruyordu serrada ayıp ama diyince oda sen bnm artık nişanlımsın diyip onu öpmeye devam ediyordu)vs vs.Şimdi diyosunuzki madem öZGÜR ÜN SÖZLERİNDE bunların barışmasında büyük katkı ver neden adama lanet olası dedin çünkü arkadaşlar o güzel yuvayı mutlulğu yıkanda o tam o kumadım bilmiyorum ama ya 6da ya 7de oktayla serra kalmıyor .Güzelimiz kendisini “küçük kız” sıfatıyla arkadaşlarına tanıtan va ondan 8 değil aslında 10 yaş büyük olan o pislikle özgürle evleniyor birde yetmezmiş gibi bebek olayların gidişatını blmm ama bu berbat bir sonuç eğer 4 ve 5 i okuduysanız eminim onların aşknın büyüklüğüne akıl erdirebilirsiniz
  Bu neden oldu??bilmiyorum kitabı daha okumadım internetten duydum aman ne güzel okuyunca deliye döndüm 2 hafta yataklara düştüm oysa o nları bir arada görmek o kdr güzeldiki!
  İşte bence İpek Abla sen burda burda büyük bir yanlış yaptın iyi hoşta nasıl??serra onunla tam 4 belkide daha fazla çıtı nişanlandı allah bilir bunlar evlenmişlerdirde sen boşatmışsındır!!
  Çok yazık oldu aşklarna serra nın dediği gibi kader utansın bide ipek ongun!!

 15. Bütün kitaplarınızı okudum.Gerçekten hiç doyum olmuyor kitaplarınıız birbirinden güzel! BİR KİTABINIZI BİR GÜNDE BİTİRİYORUM.Muhteşem kitaplarınız için çookk teşekkürler

 16. kitaplarınızı çok seviyorum tam bi gençlik kitaplaı harikasınız yeni kitaplarınızı merakla bekliyoruz.

 17. kitaplarınız o kadar batıya özendirmeki okurken sanki türk değilmişim gibi gelyoo bi kitapınızdada karl max tan örnek vermeye çalışmısıısınız siz ne yapaya çalışyosunuz gençliğe güzel örnek olduğunuzumu sanıyorsunuzz hiçbir kitabınızı tastik etmiyorumm erkek arkadaşmışta bilmem ne bu çok mu normal gerçekten uyan gençlik biz nereye gidiyoruz inanamıyorum resman dinini yaşayan kapalı bir hanımla dalga geçmissiniz bu kitapta yok şaka yapcakmışta o amerikalı çok gülcekmiştee daha neler ya siz kendini çağdaş bi insan gibi göryosunuz çoook yanılıyosunuzz bütün fikirlere saygı duyulmalıı bu dünya yalan sonsuza adım adım yaklaşıyoruz önemli olna dünyadan güzel bişiler götürmek ama siz tamamen günaha sevk eden öernekler veriyosunuzz yazıkk çokkkyazıkk UYAN ARTIK SİYONİZM BEŞĞİNDE SALLANAN TÜRK GENÇLİĞİ!!

 18. gerçekten bende öznur arkadaşımızın yorumuna katılıyorum maden beğenmiyorsunuz neden okudunuz diyebilirsiniz ama sadce merak işte sadece merak gerçektende bu gibi kitaplarla orda geçen olayları bize çook normalmiş gibi göstermeye çaılışıyorsunuzz ama TÜRK kültüründe böyle şeyler yokk lütfen okuyanların biraz daha uyanık olması gerekirr sakın yazarlığnıza laf ettiğimi sanmayın sadce fikirlerinizi onaylamıyorumm bence en kısa zamanda özünüze dönmelisinizz

 19. ipek ongunun kitaplarını okumaya doyamıyorum.
  okudukça bir daha okuyorum.bize gerçekten o kadar yol gösteriyor ki, bir anne baba gibi öğütler veriyor, tanışmayı çok isterdim.

 20. ya hakikaten çok çok güzel bir seri olmuş bnde henüz 14 yaşndayım günlük tutmayı sevmem ama artk her adımımı yazıorum hatta yazarken belki bnm günlüğümde ipek ongunun gbi ünlü romanlardan olur her genç kız sewerek beğenerek okur diorum ama sonradan saçmaladığımın farkına warıyorum:d

 21. bu kitap serisini ne pahasına olsun bitireceğim.o kadar güzel ki okudukça kendimi kitabın içinde buluyorum.ilk okula başladığımdan beri hiç bu kadar çok kitap okumamıştım.yaz tatilimide zaten sırf kitap okuyarak geçirmek istiyorum.ama bazı şeylerde annemeö ve aileme yardım etmek zorunda kalıyorum.boş zamanımda,okul olursa okulda(teneffüslerde,kitap okuma saatlerinde),yattığım zaman okutorum.hem bilgi haznemi geliştiriyorum,hemde kelime haznemi büyütüyorum.ailem tabiikide bu hallerimden çok memnunlar.ben de bnu kitap okuma alışkanlığımdan memnunum.1. sınıfta tüm öğretmenler yaparlar,1dak. içinde kaç kelime okuyorlar diye sayarlar.ben b u konuda en iyisiydim.ama dersler yüzünden kitap bağım koptu.yeniden şimdi kitap bağımı birleştirdim.şu anda başka kitap okusam beni heyecanlandırmıyor.ancak gençlik romanlarını okuyabiliyorum.bu kitabı okuyduğum zaman ve televizyonun karşındaysamkitaba dalıyorum ve televizyonun sesini hiç ama hiç duymuyorum.ama kardeşim hemen “müge” dediği zaman sinir oluyorm ve onca konsantirasyon boşuna gidiyor.kardeşim henüz 5 yaşında ama benim klitaplarımı alıp kaçırmaktan ve beni deli etmekten başka birşey yapmaz.o kitap okuyamıyor ya beni deli ediyor.geceleri ailem uyuduğu zaman ben uyumuyor tam tersine kitap okuyorum(bunu okul zamanlarında yapıyorum).okuldan gel,2,5 saat derslerini bitirmeye uğraş,1,5 saat bugünkü işlediğimiz konuları tekrar et,1,5 saatte yarinki konuları tekrar et.toplam ne yaptı:5,5 saat,sonra 2 saatte soru çözüm ne yaptı;tam tamına 7,5 saat.ben okuldan 2,5 ta çıkıyorum.en geç 9,5 ta yatmam gerekiyor.kitab okuyacak zamanım olmuyor. buda beni rahatsız ediyor.derslerim çok yoğun oluyor,ama ben canla başla savaş edip kitap okumaya çalışıyorum ve başarıyorum…….

 22. off ya ben de bitecek diye çok üzülüyorum keşke hiç bitmese serrada kendimi buluyorum sanki onunla yaşıyorum ipek hanım lütfen devam edin yaaaaaaaa

 23. ipek ongunun kitaplarının hastasıyım bnde br kız olarak bayılıom ama maddi nedenler yüzünden kitapların hepsini alamadım

 24. MERHABA İPEK ONGUN BEN 15 YAŞINDAYIM VE KİTABINIZLA BİR YAYIN EVİNDE DOŞALIRKEN DİKKATİMİ ÇEKTİ VE HEMEN ALMALIYIM DEDİM AKŞAM EVE GELDİM OKUDUM VE OKUMAYADA DEVAM ETTİM TÜM KİTABLARINZI OKUMAYA SÖZ VERİRİYORUM ÇOK ÇOK GZL BİR GENÇ KZIN HAYATI ANLATIYORSUNUZ BEĞEENDİMM

 25. Bir genç kızın gizli defteri serisini okudum.Hepsi birbirinden zevkliydi.İpek Ongun bana kitap okumanın nedenli zevkli olduğunu öğretti .Sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazandım.Kendisine cok tesekkür ederim.Tüm genç kızların okuması gereken bir kitap.Kitaplarınıza doyum olmuyor.Seriyi bitirdiğimde cok üzüldüm.Lütfen yazmaya devam edin.Bu güzel kitaplar için sizi tüm içtenliğimle tebrik ediyorum.

 26. slm ben ipek ongunu ve kitaplarını çkk seviyorum bulunduğum şehirde kitaplarının hepsi olmadığı için ankarada setini almayı düşünüyorum we çkk güzel kitapları war gerçektn

 27. açıkçası ben pek fazla kitap okumayı sevmeyen biriydim arkadaşım sayesinde bu kitabı buldum okudukça okuyasım geliyor.şimdide kitap kurdu oldum!!!:)

 28. ben bu kitabı alıp okuduğumda inanamazsınız elimden bırakamadım ayrılamadım kitaptan. yazar gerçekten akıcı bir dille anlatmış bir genç kızın öyküsünü. bu kitabı okurken bende kendimi düşündüm biraz. kendimden de bir şeyler buldum ama çok farklılıklarda buldum. hatalarımın yanlışlarımın farkına da vardım elbette. hayatımı başkalarının gözlerinde değil kendimde aramayı öğrendim. en önemlisi de buydu zaten. ipek ongun hayatımı değiştiren yazar. ona burdan en içten sevgilerimi iletiyorum her ne kadar görmüyor olsa bile. keşke hala yazmaya devam etse kitaplar yazıp bize öğütler verse. ama malesef sanırım yazarlığına devam etmiyor artık. sanırım çok uzattım. bütün herkese bu kitabı tavsiye ediyorum gerçekten 13-18 yaş grubu arasındaki bütün genç kızlar okumalı

 29. ya ayrıca hakikaten bnde sevdim de tuğçe gizem arkadaşlarımızın dediğine katılıyorum 4. serisinde çok güzel bir aşk yaşıyorlar nişanlanıyolar falan da neden ipek ongun bunları ayırıyor evlenseler mutlu masut yaşasalar yha ne 10 yaş büyük biriyle evlenmesi falan bnce çok iğrenç bi durum ayyy başıma gelmesini hiç ama hiç istemeyeceğim bi şey bn ünide süper bir aşk yaşıcam sonra da gidicem abim yaşındaki adamla evlenip mutlu olucam falan keşke oktayla evlenseydi şimdi sen çok güzel falan dedin de nie böle diosun şimdi diceksiniz bnm güzel dememin sebebi ilk seri de tamamen annemle bnm aramdaki olayı anlatmasıydı diğer serileri de güzeldi ama 5. seri de arkadaşlarımızın dediğine göre ayrılıyorlarmış oktay çok güzeldi niye ayrıldılar şimdi yani hiç gereği yoktu nie her aşkın sonunda böyle acılar var anlamam yani. büyük konuşmak gibi olmasın ama bn bnden 10 yaş büyük bi adamla evlensem bn mutlu olamam bn bu kitap sayesinde hayaller aleminde yaşıyorum kendimi onun yerine koyuyorum mutlu olmam bnm için imkansız tuğçe gizem arkadaşımıza tam destek katılıyorum

 30. ben bu kitabın 1.sini okudum beğendiğim içinde bu kitba başladım bitirmedim ama sonunu öğrendim gerçektende bu tür kitaplar benim gibilerine çok lazım

 31. sizi çok beğeniyorum yazmış olduğunuz eserleri beğenerek okuyorum sanki kitabın içene dalmışım gibi hissediyorum kendimi bn çok düzenli bi kitap okuyan öğrenci değildim ama sizin bir genç kzın gizli defteri adlı eserinizi kuzenim okuyordu ve ondan aldım okudum çok beğndim ve halada eserlerini okuyorum ve çok zewk alıyorum kitap okumayı sizin eserlerinizle sewdim………..

 32. ben yeni aldım amaa okuyamadım çünkü elimde adım adım hayata war ve onu okuyorum söylenenlere göre çok güzel bir kitap herkezler met ediyor. İPEK ONGUN a çok teşekkür ederim bizleri çok güzel anlamış bu we diger eserlei de harıka bizleri bu eserlerle tanıştırdıgı için çooooooook teşekkürler ve saygılar …

 33. serra ile başladığınız tüm kitaplarınızı severek beğenerek hiç sıkılmadan okudum her yeni cıkan kitabınızı alarak okudum bittiğindeyse farklı bi hüzün yaşadım bu son kitabmı diye umarım bizlere yönelik yazılarınızdan ve serradan vazgecmessniz sizi cok ama cok seviyorum yeni kitaplarınızı bekliyorum sayqılarımda 🙂

 34. gerçekten çok güzel bir kitap. butun arkadaşlara özellıkle 15 20 yaşları arası herkes kendınden bışey bulacak sıkıcı değil ben şuan 4. okuyorum.herkese tavsıye ederım

 35. doğrusunu sölemek gerekirse ben hiç kitap okumam ama bu genç kızın gizli defteri adlı kitaba öle bi bakım dedim sonra baktım 95. ssayfadayım bu yazarı gerçekten kutlamak lazım

 36. Arkadaşalar gerçekten güzel kitaplar bunlar mytlaka hepsini okuyun ben tüm serilerini bitirdim keşke daha devamı olsa ömrümün sonuna dek okurdum elimden kitabı bırakamıyıromm kitapta çok maceralar var okumayan okusunn MUTLAKA^^

 37. bende ipek ongunun kitaplarını çok sewiyorum hatta izmire gittiğimde onun kitaplarından 5 tane aldım hepsinide 1 solukta bitirdim…..

 38. merabalar ben özlem sizin bütün serlerinizi çok beyeniorum
  bir genç kızın gizli defterinin bütün serilerini okudum
  bitti hepsi birbirinden güzeldi..çok güzel çok eğlendim sabah akşam hiç ders çalışmıorum tv seyretmiorum sizin kitaplarınızı okuyorum ..şimdide mektup arkadaşlarını okudum oda çok güzel 2. serisini okuyacağım nolur mektup arkadaşlarının sereisini çoğaltınn…….

 39. ozge arjkadasımıza katılmıorum biz uyutulmuoruzz ipek ablamızın kıtapları bize yol gosteriorr biz yapıoruzzz sizz yapmayınn anlamındaa sadecee yoll gostericiii kitap bunlarrr we bu kitaplarıı herkezin okumasıı lazımm bn okudumm we anneme zorla okutuorum annemde 1-2 sayfa okudu şimdi elinden birakamıoo yhani bnm anlatmak istediğim seyy ozge arkadasımzı gibii dusunenlerr yanılıolarr bu kitaplarr sadeceee yol gosetrmekk amacıylaa yapılmıss birr eserr bunlarr İPEKK ABLACIMM KİTAPLARIN DEWAMINI GETİRMENİ İSTİORUMM LTFNN DOYUM OLMUORR KİTAPLARINAAA BN normaldee kitap okumasından nefrett eden biriyimdirr ama bi arkadasım sayesindee snn kitabını buldıumm wee sureklii okuorum annem bile bazen kzııor bna gozlerin maf oluor die ama bırakasım gelmıorrr ltfnn kitaplarınn dewamını getirmenii çk çk çk çkk istiorumm ltfnnnn yazılarında basarılarr dilerrimm ipek ablacımm

 40. sizi çok seviyorum ve kitaplarınızı onları okuyunca cok mutlu oluyorum bütün kitaplarınızı okudum ve okudukça birdaha okuyorum hiç doyulmuyo sorarsınız sıkılmadınmı bukadar okumaktan ama ben sıkılmadımmmm ..ipek ongunun hayranınıyım bana bu kitabi ilk ablam önerdi bnd e demiştim ki bn kitap okumayı sevmem bna bşe önrme ddm ama o bna bir kere dedi dendm şimdi brakamıyorum arkdşm niye okysn dedi bnde ona anltm oda okmcm dedi zorldm şimdi 2 günde kitap bitiriyor…şunu merak ediyorum ipek ongunla nasıl röpörtaj yapılır onu çok seviyorum!!!!!!!!! SAYIN İPEK ONGUN SİZİ KİTAPLARINIZ VE DÜŞÜNCE FİKİRLERİNİZ İÇİN TEŞEKÜR EDERİM SİZİ SEVİYORUZ!!!!!!!!!!!!

 41. ya bayılıyom bu yazarın kitaplarına dün adım adım hayata kitabını bıtırdım cok üzqünüm resmen bagımlısı oldum dıoyebılırım kalın kıtabı 3 gunde okudum basarılarınızın devamını dilerim (İPEK ONGUN) byee

 42. Ba-yı-lı-yo-rum. Tek kelimeyle müthiş bir kitap serisi. İpek ONGUN ise harika bir yazar. Bir genç kızın gizli defterinin 1.kitabına başlayalı bir ay oldu ve dün beşinci kitap olan İşte Hayat adlı kitabını bitirdim. Babama dünden beri hatırlatıyorum . “Baba kitap o kadar güzel ki okumaya doyamıyorum ve altıncı kitapı da yarın alalım mı ? ” diye. 😀 Harika bir kitap umarım 8. kitap da devam eder . 9 ve 10. kitaplarıda okuruz.

 43. Butun serisini okudim ve bitti İpek Ablacim sana buradan butuuuuuunnnnnn tesekkurlerimi bildirmek isyorumbutun serisi harika ve birdaha okumaya basladim cunku doyumu olmuyor insallah 11. serisini cikarirsinizlutffffennnnnnnnn sizi cok seviyorum ve bu kitabi kesfedip okudugum icinde ayrica mutluyyuummmmmmmmm

 44. Yaaaaaaaassaa lutfen İpek ablacim bu seriyi devam ettir sen ne kada yazsanda ben hepsini okurum cunku ben serrayi. okudukca kendimi taniyorum ve gelecekte beni neler bekliyor kanisina variyorum ve sniiiiiiii cokkkkkkkk seviyorum İpek ablacim tabiiiii serrrrayida

 45. bence bu kitapların hepsi harika o kadar sürükleyiciki alır almaz bitirdim keşke daha önce alsaymışım diye düşündüm sizin sayenizde kitap okuma isteğim ve zevkim arttı nerdeyse tüm kitaplarınızı okudum hepsi harika ve bu kitapları tavsiye ettiğim arkadaşlarım oldu onlarda çok sevdiler bize okuma sevgisi kazandırdığınız için size çok teşekkür ediyorum

 46. ÇİĞDEM bence dedikleri kadar var merak etme.bende BERFİN gibi okuyorum 3 haftada 4 kitabı bitirdim KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE,KAMP ARKADAŞLARI,ADIM ADIM HAYATA VE ARKADAŞLAR ARASINDA gibi hiç şüphen olmasın çok güzell 100 kere olsa bile okurum okurum okurum saolasın bu site çok güzelmiş çok beğendim ipek ongün seni seviyorum

 47. kitaba bayılıyorum filminin çıkmas için yalvarıyorum herkes gibi bende okumaktan nefret ederdim ama bu kitaba aşık oldum diyebilirim ama bence cüneytle serranın aşklarına yazık oldu 🙁

 48. Çooook güzel bir kitap ben bir genç kızın gizli defterini okudum çooook beğendim ama arkadaşlarıma tavsiye ettiğimde uzun diyor okumuyorlar ben daha fazla serisini okudum öğretmenim hangi kitabı okuyorsun dediğinde söyledim aaaa o kitap çok güzel bende gençliğimde tüm serisini okumuştum tavsiye ederim dedim siziiii çooook seviyorum muck 🙂 😀 ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

 49. bu arada zafer diye biri yok o cüneyt birde sılada okuldan arkadaşı kuzeni deli dolu sırma o kahramanıda çokkk seviyorum tabiii serra bir ayrıııı 🙂 ♥ ♥ ♥♥♥

 50. Arkadaşlara katılıyorum gerçekten de çok güzel bir seri ilk gördüğümde de dikkatimmi çok çekmişti. Bi okudum kendimi kitaptan birdaha alamadım .

 51. Gercekten ipek ongun harika bir yazar. Onun kitaplarini severek okuyorum. Cok akici yaziyor. Su an arkadaslar arasindayi okuyorum. Ve bitmek uzere eyer bitirirsem kendi ayaklari ustundeyi alacagim. Ve serisini de bitirmeyi dusunuyorum. Bu ozet benim icin harika oldu. Ellerinize saglik.

 52. Ben bu kitabın bazı bölümlerini sevdim ama çok sıkıcı oluyor bazen yinede ben bu kitabı bütün genç kızların okuması gerektiğini düşünüyorum :-):-):-):-):-):-):-):-)

 53. Bende çok beğendim bütün kitaplarınızı okudum yaşıma göre kitaplar bu kitabi yazarken emeği gecen herkese teşekkür ediyorum kitapları önümüze getirdiği için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir