Fatih Harbiye Özeti Peyami SAFA

Fatih Harbiye
Roman Özeti
Şinasi ve Neriman çocukluk arkadaşlarıdır. Tanıdıkları ilk karşıt cins birbirleridir. İlk başta ikisi de birbirlerini seviyorlardı. Okula beraber gidip geliyorlardı. Üniversite de bile beraberdiler. Neriman’ın babası Faiz Bey’dir ve Şinasi’yi de çok sevmektedir. Bazı geceler Faiz Bey’in evinde saz çalarlar ve sohbet ederlerdi. Herkese bir gün Şinasi ile Neriman’ın evleneceğini düşünüyordu.
Giderek Neriman Şinasi’den soğumaya başladı. Neriman oturduğu mevki olan Fatih’I, sevmemektedir. Çünkü Fatih, doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ediyordu. Oturduğu mahalle çok eskiydi ve evler de virane gibiydi. Bir gün Macit denilen yakışıklı, zengin ve kibar birisiyle tanışır. Macit Harbiye’de oturuyordu. Harbiye, gelişmişliği ve batıyı simgeliyordu. Macit ile bir kaç sefer Şinasi’den habersiz buluşurlar. Bir gün Macit Neriman’a balo davetiyesi verir ve baloya davet eder. Nerman baloya gitmeyi çok istemektedir. Ama gitmesi için babasının iznini almak zorundadır. Tam babasına söyleyecekken babası ona Şinasi ile evlenmesini teklif eder. Hemen reddetmez ve 2-3 ay mühlet ister. Ve bolaya Şinasi ile gitmesi koşuluyla da izin alır. Elbise için vitrinleri gezmeye çıktığında dayısının kızlarına uğrar. Çünkü dayısının kızları bu işlerde oldukça deneyimlilerdir. Eve gittiğinde bir kadının ağlamaktan harap olduğunu görür ve nedenini sorar. Nedeni kızının intiharıdır. Kızı Rus gitariste aşık olmuştur. İkisi de başta çok mutlulardır ve birbirlerini çok sevmektelerdir. Ancak çok sefil bir hayat sürmektedirler. Buda kıza tak etmiştir. Günün birinde zengin bir adamla tanışan kız genci terk eder ve adamla yaşamaya başlar. Artık balolara gidebilmekte ve her istediğini yapabilmektedir. Ancak gerçek mutluluğu bulamamaktadır. Tahsil görmüş bir kız olduğundan hakiki güzelliği armaktadır. Musiki, mutalaa ve samimiyet…Rus gencinde bunları bulabiliyordu ancak zengin adamda bunları bulamamaktadır.
Sonunda, gence dönmeye karar verir ve aramaya başlar. Büyük uğraşlar sonucu bulur ama genç kabul etmez. Kız bunun verdiği üzüntü ile evine gider ve tabanca ile kendini öldürür.
Hikayeden çok etkilenen Neriman evden izin alarak ayrılır. Kendi evine gelir ve babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul ettiğini söyler….
ROMANIN ANAFİKRİ:
Batının tekniğini almalıyız fakat kültürünü asla.
KİTAPTAKİ OLAYLAR VE ŞAHISLARIN TAHLİLİ:
ŞAHISLARIN TAHLİLİ
NERİMAN: musiki okulunda okuyan, bigili fakat biraz batı hayranı bir kızdır. Eğlencelere gitmek istemektedir.
ŞİNASİ: doğu kültürünü benimsemiş, bilgili ve battı kültüründen hoşlanmayan birisidir.
FAİZ BEY : Doğunun kültürü ile yetişmiş. Kendisini ve kültürünü iyi bilen, musikiyi ve sohbeti seven, bilgil ve ölçülü birisidir.
OLAYLARIN TAHLİLİ
Neriman’ın Şinasi’ye olan tutum değişikliği Macit ile tanışmasından ve Şinasi’yi biraz doğu hayranı ve batı kültürü karşıtı olarak düşünmeksinden ileri gelmektedir. Şinasi’nin hiçbir zaman balolara ve eğlencelere gitmeyeceğini düşünmektedir.

Dayısının evine gittiğinde karşılaştığı manzara ve anlatılan hikaye Neriman’ çok etkilemiştir. Hikaye anlatılırken kendisini kızın yerine ve Şinasi’yi de Rus gencin yerine koyarak olayları aklında canlandırmış ve bir karara varmıştır. Anlatan hikaye Neriman’I doğru yola iletmiştir.
KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
İlk sayfadan itibaren insanı kendisine çeken, geçmişteki olaylarla günümüze de ders veren okuyan için çok yayarlı bir kitaptır. Günümüz gençlerinin de içinde bulunduğu durumu anlatması bakımından güzel bir eserdir.
YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:
Peyami Safa
(1899- 15 Haziran 1961): Yazar. İstanbul’da doğdu. Meşhur şair İsmail Safa’nın oğludur. Düzenli bir öğrenim göremedi. Kendi kendisini yetiştirdi. 13 yaşında hayata atıldı. Posta Telgraf Nezaretinde çalıştı. Öğretmenlik (1914-1918), gazetecilik (1918-1961) yaptı. Hayatını edebiyat alanındaki yazıları ile kazandı. İstanbul’da öldü.
Peyami Safa halk için yazdığı edebî değeri olmayan romanlarını “Server Bedi” imzası ile yayınladı. Sayıları 80’i bulan bu eserler arasında; Cumbadan Rumbaya (1936) romanıyla, Cingöz Recai polis hikayeleri dizisi en ünlüleridir. Ayrıca ders kitapları da yazdı.
Romanları: Gençliğimiz (1922), Şimşek (1923), Sözde Kızlar (1923), Mahşer (1924), Bir Akşamdı (1924), Süngülerin Gölgesinde (1924), Bir Genç Kız Kalbinin Cürmü (1925), Canan (1925), Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (1930), Fatih Harbiye (1931), Atilla (1931), Bir Tereddüdün Romanı (1933), Matmazel Noralya’nın Koltuğu (1949), Yalnızız (1951), Biz İnsanlar (1959). Hikâyeleri: Hikâyeler (Halil Açıkgöz derledi, 1980). Oyunu: Gün Doğuyor (1932). İnceleme- denemeleri: Türk İnkılâbına Bakışlar (1938), Büyük Avrupa Anketi (1938), Felsefî Buhran (1939)
Diğer Roman Özetleri
 
Kitap Özetleri

0 yorum

 1. türk romanlarının en iyi yazarlarından birisidir ki bu tartışılamaz biz genclere şimdiki zamanda ve gelecekte büyük bir katkıda bulunmaktadır onu şağd eyliyoruz ve ellerine kollarına saglık

 2. aslında anafıkıre;”ıstedıgımız mutlulukları dısarda aramak yerınde yakınımızda aramalıyız ve var olan manevi degerlerın degerını bılmelıyız” bu bnm dusuncem umarım begenırsınız.

 3. amma bu anafıkır olayı ksıden kısıye degıstıgı ıcın kesın bırsey soylemıyorum:) bol bol kıtapD:

 4. bu kitap muhteşem ötesi bişi!!! ya okuduğum zaman doğu ile batının çarpıcı çekişmelerine
  tanık oldum sizlerde tabii oldunuz ama sonunda doğu galip geldi

 5. cok tesekkür ediyorm yarın yazılıda 20 puanlık soru gelecek allah ne muradınız warsa wersn=)=)=)

 6. İçinden çok önemli derler çıkarılabilicek bir kitap ve ayrıca şunu eklemek istiyorum bir dizinin kitabıyla bu kadar mı alakasız olur.

 7. MERHABALAR İYİ AKŞAMLAR İYİ ÇALIŞMALAR RAHATSIZ EDİYORUM BEN ANKARA ,DA YAŞIYORUM 22 YAŞIMDAYIM FATİH HARBİYEYİ NİN KİTABI NASIL BİR ŞEY MERAK EDİYORUM KAÇ SAYFA YAZILARI KALIN MI İNCE BÖLÜMLERİ VAR MI ANKARA DA NERELERDE BULABİLİRİM İNTERNET SİPARİŞ EDERSEK HANGİ SİTELERDE EDEBİLİR İNİZ BUNLARI CEVAPLAYABİLİR SİNİZ ÇOK SEVİNİR MUTLU OLURUM

 8. ben özeti çok beğendim kitabi zaten okumuştum hatırlamak için tekrar özet okudum inşallah yarın sözlümde yardımcı olacak bu özet :))))

 9. BENCE BU KİTABIN FİLMİ DAHA GÜZEL ÇÜNKÜ KİTAPTA NERİMAN ŞİNASİ İLE FİLMDE MACİT İLE EVLENİYOR ZATEN GERÇEKTEDE SEVGİLİLER

 10. Çok güzel bir kitap yarın ki yazılıya da yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim çok saolun

 11. gercektende ben cok begendim ama aslinda bu kitabi begenmeyen kisilerde bu olanlara inanmadiklari icin boyle dusunuyorlar 😀

 12. kitap cok guzel ve okunmasi gerekiyora milletimiz bunun icin hic bilincli degil malesef :'(

 13. romanın türü ne peki sosyal macera tarih vs lütfen acil cevaplar mısınız proje ödevi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir