Burslar

• Tüm dünyada Türk öğrencilerin yararlanabileceği bütün burs, staj ve öğrenim olanakları uzman bir ekip tarafından iddialı bir biçimde kitabın kapsamına alınmıştır. Dış kaynaklı bursların hemen hemen hepsi karşılıksızdır, herhangi bir mecburi hizmet yükümlülüğü yoktur ve büyük çoğunlukla da bursların verilebilmesi için bazı kişisel özelliklerin yeterli olduğundan ayrıca sınava girmek zorunluluğu da yoktur.

• Önlisans ve lisans Eğitimi; Yüksek lisans “Master ve MBA” Eğitimi; Doktora ve Araştırma Çalışmaları; Doktora sonrası bilimsel projeler; FULBRIGHT Bursları; Yaz tatillerinde Staj “AIESEC – IAESTE”; Stajyer Kabul Eden Yerli ve Yabancı Şirketler;Tabancı Dil Öğrenim Kursları; Öğrenci Çalışma Kampları; Uluslar arası Kültürel Amaçlı Öğrenci Değişimleri; Yurtdışındaki Üniversitelerde Misafir Öğrencilik; Çeşitli Öğrenim Aktiviteleri; Au-Pair Organizasyonları; yurtiçi Bursları; Yurtiçinde Karşılıksız veya Hizmet Şartıyla Burs ve Staj İmkanı veren Kuruluşlar “TÜBİTAK, Başbakanlık, Türk Silahlı Kuvvetleri, YÖK, Sanayi ve Ticaret Odaları, MEB, Bakanlıklar, Vakıflar, Belediyeler, Barolar, Bankalar, Resmi ve Özel Şirketler.. vs”

1- Karsiliksiz Burs ve Kredi Veren Resmi Kurumlar

Yüksek Ögrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu:

Yurt içinde tüm üniversite ve yüksekokullarda okuyan ögrencilere ögrenim kredisi ve katki (harç) kredisi adi altinda borç veriliyor. Ögrenim kredisi üçer aylik ödemeler halinde bankalar araciligiyla ödeniyor ve miktari her yil enflasyon oraninda belirleniyor. Katki kredisi, kanuna göre ögrencilerin ödemesi gereken ögrenci katki paylarinin okuduklari fakülte ve yüksekokul saymanliklarina, ögrenci adina borç kaydedilerek, yatirilmasidir. Harç miktari fakülte ve yüksekokullarin türüne göre degistiginden ögrencilerin borçlandigi kredi de degisiyor. Harç kredisi için kuruma ayri bir basvuru yapilmasi gerekiyor.

Yüksekögretim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtiçindeki ögrenci yurtlari ile ögrencilerin barinma ihtiyaçlarini da karsiliyor. Kuruma kredi ve yurt basvurulari için gerekli islemler ve tarihler her yil medya araciligiyla duyuruluyor ve tüm yüksekögrenim kurumlarinda ilan ediliyor. Daha önce bir yüksekögrenim kurumundan mezun olanlar, kesin hükümle mahkum olanlar, yabanci uyruklular (KKTC dahil), gerçege aykiri beyanda bulunanlar, ögrenim kredisi almaktayken tekrar müracaat edenlerin basvurulari kabul edilmiyor veya kredileri kesiliyor.

Basvuru Adresi:
Yüksek Ögrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlük
Kibris Cad. No.4 Kurtulus-06604 Ankara
Tel: 0312 – 431 11 00

Kredi Dairesi Baskanligi
Cemal Gürsel Cad. No.61 Cebeci 06590 Ankara
Tel: 0312 – 363 87 70 (3 hat) Fax: 0312 – 319 99 37

Yurt Idare ve Isletme Dairesi Baskanligi
Kibris Cad. No.3 Kurtulus 06604 Ankara
Tel: 0312 – 435 60 51 Fax: 0312 – 435 82 45

Basbakanlik Sosyal Yardimlasma ve Dayanismayi Tesfik Fonu:

Her yil verilen burstan, üniversitelerin herhangi bir bölümünde okuyan ve dar gelirli oldugunu belgeleyen ögrenciler yaralanabiliyor. Lisansüstü ögretim görenler, ekstern ögrenciler, daha önce bir yüksekögretim kurumundan mezun olmus olan, çalisan, vakif üniversitelerinde ya da ikinci ögretimde okuyan, basarisizlik nedeniyle sene kaybi olanlar, yabanci uyruklular ve baska bir kurumdan burs alan ögrenciler Basbakanlik burslarindan yararlanamiyorlar.

Basvurular Ekim ayinin son haftasi ile Kasim ayinin basinda yapiliyor. Basvuru formlari YURTKUR’a bagli bölge ya da yurt müdürlüklerinden ve fakülte dekanliklarindan alinabiliyor. Gerekli bilgiler üniversitelerde ve YURTKUR’a bagli yurtlarda ilan edilerek duyuruluyor.

Basvuru Adresi:
Basbakanlik SYDT Fonu
Karanfil Sok. No.67 Kat.3 06640 Bakanliklar-Ankara
Tel: 0312-419 13 93 – 419 13 94

TÜBITAK – Türkiye Bilimsel ve Teknik Arastirma Kurumu:
Üniversite Temel Bilimler Burs Programi (A): ÖSS sonucuyla yerlestirildigi bölümün gerektirdigi puan türü esas olmak üzere sayisal agirlikli (Matematik ve Fen) puanina göre yapilan siralamada ilk 1.000 ögrenci arasina girenlerden, üniversitelerin temel bilimler bölümlerine (matematik, fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik) kayit yaptiran ögrencilere sinavsiz ve karsiliksiz burs veriliyor. Burs aylik ödemelerle birlikte yilda iki kez Kasim ve Mart aylarinda kitap destegini kapsiyor ve miktarlari her yil yeniden hesaplaniyor.

Üniversite Temel Bilimler Burs Programi (B): Temel bölümlerden birinde ögrenim görmekte olan üstün basarili ögrencilere sinavla ve karsiliksiz burs veriliyor. Burslar Ekim ayindan basliyor. Aylik ödemelerle birlikte yilda iki kez Kasim ve Mart aylarinda kitap destegi veriliyor. TÜBITAK temel bilimler burslari Kredi ve Yurtlar Kurumu disinda baska yerden burs alanlara ve yabanci ögrencilere (KKTC dahil) verilmiyor.
Üniversite Ögrencileri Için Arastirma Projeleri Destekleme Programi Üniversite ve yüksekokullarin temel, uygulamali fen ve tip bilimleri bölümlerinde lisans egitimi görmekte olan ögrencileri arastirmaya yöneltmek, yaratici yönlerinin ortaya çikabilmesini saglamak, bilimsel arastirma yöntemlerine yatkinligini gelistirmek ve gelecegin bilim adamlari olarak yetismelerini saglamak amaciyla gerçeklestirilecek arastirma projelerine mali destek saglaniyor.

Projeler en çok 1 yillik süre boyunca destekleniyor. Projenin ögrencinin lisans egitiminin bitmeden tamamlanacak sekilde planlanmasi gerekiyor. Destek süresinin baslamasindan itibaren ilk dört ay içinde projedeki gelismeleri anlatan bir ara rapor ile destek süresinin bitiminde ise kesin raporun TÜBITAK- BAYG (Bilim Adami Yetistirme Grubu)’na sunulmasi gerekiyor.

Yurtiçi Lisansüstü Burs Programi, üniversitelerin temel, uygulamali fen ve tip bilimlerinde veya bilim ve teknoloji politikalari konusunda, en az iki ögretim üyesinden olusan ve ortak arastirma yapan ögretim üyesi gruplarinin üstün basarili lisansüstü (tezli yükseklisans veya doktora) ögrencilerine burs veriliyor. Basvurunun, ortak arastirmalari çerçevesinde lisansüstü egitim veren ya da vermeyi planlayan ögretim üyeleri gruplari tarafindan yapilmasi gerekiyor. Burs için önerilen ögrencinin yüksek lisans programina kayitli ise lisans ögrenimini en az 68-75/100 veya 2.75/4 genel agirlikli not ortalamasi ile bitirmis olmasi ya da bölümünün ilk üç kisi arasinda bitirenlerden olmasi gerekiyor. Burs için önerilen ögrenci doktora programina kayitli ise not ile ilgili yukarida belirtilen sartlardan baska yüksek lisans egitimlerini 80.00/100 veya 3.20/4 agirlikli not ortalamasi ile bitirmis olmasi gerekiyor.

Bir kamu ya da özel sektör kurulusunda ücreti görevi olmayan bursiyerler için, yüksek lisans ögrencileri için ögrenime kayit tarihinden itibaren en çok iki yil, doktora ögrencileri için ise en çok üç yil (ücretli görevi olanlar için 4 yil) süre ile verilen burslarin miktari enflasyon oraninda her yil yeniden belirleniyor. Bursiyer ögrencinin kayitli oldugu üniversitenin bulundugu il disindaki üniversitelerden ders almasi ya da arastirma yapmasi durumunda bir miktar ek ödeme yapiliyor.

Yurtiçi Doktora Burs Programi, üniversitelerin temel, uygulamali fen veya tip bilimleri dallarindan birinde egitimin basariyla sürdürülebilmesi kosuluyla doktoraya kabul tarihinden itibaren ücretli görevli olanlar için en çok 4 yil, ücretli görevi olmayanlar için ise 3 yil süre ile belirli miktarda burs ve ek destek yardimi veriliyor. Ögrencilerin lisans egitimlerini 68-75/100, lisansüstü egitimlerini de 80.00/100 genel agirlikli not ortalamasi ile bitirmis olmasi gerekiyor.

Basvuru Adresi:
TÜBITAK Baskanligi
Atatürk Bulvari No:221 06 100 Kavaklidere ANKARA
Tel: 0312- 468 53 00 Fax:0312-427 23 82
web: www.tubitak.gov.tr

 
Üniversitelerin Kredi Olanakları :YURTKUR, yükseköğrenim gören TC. vatandaşı öğrencilerine öğrenim ve katkı (harç) kredisi vermektedir. Bununla ilgili bilmeniz gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

Öğrenim Kredisi:

Öğrenim Kredisi, yükseköğrenim öğrencilerine devam ettikleri öğretim kurumunun normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim Kredisinden Yararlanabilecek Olanlar:

Yükseköğretim kurumlarından herhangi birinde öğrenim gören (ikinci öğretim ve özel yüksek öğretim kurumları dahil) önlisans, lisans, yüksek lisans (master, doktora),.

Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak Olanlar:

Burslu öğrenciler, yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık alanlarla, sürekli bir iş de ücret karşılığı çalışan öğrenciler, bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler (yüksek lisans öğrencileri hariç), ön lisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler (intibak programı süresince), kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda, bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler, kurumdan daha önce kredi almış olan öğrenciler (yüksek lisans öğrencileri hariç), anarşi ve terör olaylarına karıştıkları tespit edilen öğrenciler, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, açık öğretim öğrencileri.

Katkı (Harç) Kredisi:

Yükseköğretim kurumları, öğrencilerine yönelik sosyal, kültürel, sportif faaliyetleri ile beslenmelerine katkıda bulunmak için her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarlarda katkı payı (harç) almaktadır. Ayrıca, Bakanlar Kurulu Kararına İstinaden 1996-1997 öğretim yılından bu yana üniversitelere yeni kayıt yaptıracak olanlardan katkı kredisi almak için müracaat eden öğrenciler, kurumca verilen “Katkı Kredisine Müracaat Etmiştir” belgesi ile öğretim kurumlarına kayıt esnasında, katkı payı ödemeksizin kayıt yaptırabilmektedirler.  Katkı (harç) kredisi, katkı payına karşılık olarak öğrenci adına borç kaydedilip yükseköğretim kurumlarına ödenen paradır.

Katkı (Harç) Kredisinden Yararlanabilecek Olanlar:

Önlisans ve lisans öğrencileri ile iki yıllık okullardan mezun olup dört yıllık okulların üçüncü sınıfına intibakı yapılanlar (intibak programı süresi hariç).

Katkı (Harç) Kredisinden Yararlanamayacak Olanlar:

İkinci öğretim, özel yükseköğretim öğrencileri ile yüksek lisans öğrencileri, herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, daha önce kurumdan katkı (harç) kredisi almış olanlar, yabancı uyruklular, bir yıldan fazla sınıfta kalmış olanlar, en az asgari ücret düzeyinde gelir karşılığı sürekli çalışanlar, ek süre okuyanlar.

Öğrenim Ve/Veya Katkı (Harç) Kredisi Talebinin Sonucunun Öğrenilmesi:

Öğrenim ve/veya katkı (harç) kredisine müracaat eden öğrencilerin durumları değerlendirildikten sonra kredi almaya hak kazanan öğrencilerin isim listesi, devam ettikleri öğretim kurumlarında ilan edilecektir.

Yükseköğretim kurumlarında yapılan ilanlarda, öğrencilerin beyanlarına dayalı olarak istenilen belgeler ve yaptırılması gereken senet miktarları duyurulacaktır. Tahsis listesi öğrencilerin müracaat formundaki beyanlarına göre yapılan değerlendirmeler sonucu, beyanlarını belgelendirmek ve istenilen miktarda senet yaptırmak kaydıyla öğrenim ve/veya katkı kredisi almaya hak kazanacakların listesidir.

Öğrenim Ve Katkı (Harç) Kredisi Tahsisi Yapılacak Öğrencilerden İstenecek Belgeler:

Tahsis yapılan öğrencilerin tamamından, başarı durumu belgesi (kurumca, kılavuz içerisinde verilen matbu belge öğretim kurumuna tanzim ve tasdik ettirilecektir), vukuatlı nüfus kayıt örneği (öğrencinin kayıtlı bulunduğu nüfus müdürlüğünden alacağı aile nüfus kaydını gösterir belge), taahhüt senedi (kurumca matbu olarak düzenlenen taahhüt senetleri öğretim kurumlarına gönderilecektir). Öğretim kurumlarından temin edilecek 2 nüsha taahhüt senedi, tahsis listelerinde bildirilen miktarda noterde tanzim ve tasdik ettirilecektir.

a) 18 yaşından küçük olanlar taahhüt senetlerine velileri ile birlikte imza atacaklar ve muvaffakatname düzenleyeceklerdir.

b) 18 yaşından büyük olanlar kendileri imza edeceklerdir. Öğrenciler, tahsis listesinde istenilen belgeleri tasdikli olarak temin ettirdikten sonra kılavuz içerisinde bulunan zarfa koyup YURTKUR tarafından bildirilen adrese posta ile gönderecek veya elden teslim edeceklerdir.

Müracaat Formundaki Beyana Göre İstenecek Belgeler: Yetiştirme veya Vakıf Yurdu belgesi, şehit çocuğu belgesi, okuyan kardeş belgesi, maaş/ücret belgesi, vergi levhası belgesi, meslek belgesi, emeklilik belgesi, isteğe bağlı sigortalılık belgesi, çiftçilik belgesi.

Öğrenim Ve/Veya Katkı (Harç) Kredisi Almaya Hak Kazanıldığının Öğrenilmesi:

Tahsis listesinde istenilen belgelerin beyanlara uygunluğu ile taahhüt senedini incelenecek, bir eksiklik veya yanlışlık görülmediği takdirde öğrenim ve/veya katkı kredisi ödemesi yapılacaktır. Öğrenim ve/veya katkı kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin listeleri devam etmekte oldukları öğretim kurumlarında ilan edilecektir. Öğrenim Kredisi almaya hak kazanan öğrenciler listesinde, öğrencinin adı, soyadı, öğrenim kredi numarası ve hesabının bulunduğu banka şubesine bildirilmektedir. Öğrenim kredi numarası ile ilgili banka şubesine müracaat eden öğrenciye ilk ödeme yapılacak, ayrıca bundan sonraki ödemelerde kullanılmak üzere adına düzenlenmiş Öğrenim Kredi Kartı verilecektir. Bundan sonraki ödemeler de öğrenim kredi kartı ibraz edilmek suretiyle aynı banka şubesinden yapılacaktır. Ödemeler, yılda dört kez (I. Dönem: Ocak-Şubat-Mart) (2. Dönem: Nisan-Mayıs-Haziran) (3. Dönem: Temmuz-Ağustos-Eylül) (4. Dönem: Ekim-Kasım-Aralık) üçer aylık dönemler halinde peşin olarak T.C. Ziraat Bankası şubelerince yapılmaktadır.

Öğrenim Ve/Veya Katkı (Harç) Kredisinin Verilme Süresi:

Öğrenciye, öğrencilik halinin devam etmesi ve öğrenim ve/veya katkı (harç) kredisi almasına engel bir durumun olmaması koşuluyla okuduğu öğretim kurumunun normal öğrenim süresi kadar öğrenim ve/veya katkı (harç) kredisi verilmektedir.

Öğrenim Kredisi Borcunun Tespiti:

YURTKUR”dan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim, kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Devlet İstatistik Enstitüsünün toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle tespit edilir. Öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu, öğrencilerin eğitimi süresinde kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez.

Katkı (Harç) Kredisi Borcunun Tespiti:

YURTKUR”dan katkı (harç) kredisini alan öğrencilerin borcu, kurumca öğrenci adına üniversitesi hesaplarına ödenen miktarlara, katkı kredilerinin verildiği yıllara ilişkin Devlet İstatistik Enstitüsü toptan eşya fiyatları endeksleri dikkate alınmak suretiyle kurum yönetim kurulunca belirlenecek bir miktar ilave edilerek tespit edilir.

Öğrenim Kredisinin Kesilme Sebepleri:

Öğrenim kredisi, öğrencinin yükseköğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması, vazgeçmesi, izin alması, sağlık sorununun olması, öğrenim kurumunun kapatılması, kurum yurtlarından süresiz çıkarılması cezası alması, öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması, burs alması, devamlı gelirle çalışması, kesin hükümle mahkûm olması, gerçeğe aykırı beyanda bulunduğunun tespit edilmesi hallerinde kesilir.

Katkı (Harç) Kredisinin Kesilmesi:

Katkı (harç) kredisi almaktan vazgeçmesi, öğrencinin kendi isteği ile ilgili öğretim kurumunu terk etmesi veya herhangi bir nedenle öğretim kurumundan çıkarılması, öğrencinin mezun olması, katkı (harç) kredisi talebi sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunduğunun tespit edilmesi, normal öğrenim süresinin sona ermesi, öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması hallerinde katkı (harç) kredisi kesilir.

Öğrenim Kredisi Borcunun Ödenmesi:

Önlisans, lisans öğrencileri veya ara vererek master, doktora öğrenimi yapan öğrenciler borçlarını, öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, lisans öğreniminden sonra öğrenimine ara vermeden, master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını lisans öğreniminin bitiminden itibaren dört yıl sonraki aydan başlamak üzere, lisans ve master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, kredi aldığı süresinin yarısı kadar sürede ve üçer aylık dönemler halinde ödemek zorundadırlar.

Devam ettiği öğretim kurumunu değiştiren öğrencilerin öğrenim sürelerinin bitiş ve borçlarının tahsilat başlangıç tarihi, yeni öğretim kurumlarının normal öğretim süresine göre hesap edilir. Kredi almaktan vazgeçen öğrencilerden borçlarını, yukarıda belirtilen hükümlere göre öderler.

a) Öğretim Kurumundan Ayrılma Halinde Borcun Ödenmesi:

Sağlık sebepleri dışında kendi isteği ile öğretim kurumunu bırakan veya herhangi bir sebeple öğretim kurumundan çıkarılan öğrenciler, öğretim kurumu ile ilişiğinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl sonra başlamak üzere ve bir yıl içinde üçer aylık dönemler halinde borcunu öder. Öğretim kurumunu değiştirdikten veya kredi almaktan vazgeçtikten sonra öğretim kurumundan ayrılan veya çıkarılanlar hakkında da aynı borç ödeme kuralları uygulanır.

b) Diğer Hallerde Borcun Ödenmesi:

Hakikate aykırı beyanda bulunma, burs alma, en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma, kesin hükümle mahkûm olma ve kurum yurtlarından süresiz çıkarılma sebebiyle kredinin kesilmesi halinde öğrenci borcunu, kredisinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl sonraki tarihi takip eden aydan başlamak suretiyle bir yıl içinde üçer aylık dönemler halinde öder. Bu durumda olan öğrenciler için, kredi borcunun tespiti maddesine göre belirlenen endeks artışından ilave edilen miktarlardan herhangi bir indirim uygulanmaz.

a) Katkı (Harç) Kredisi Borcunun Ödenmesi:

Öğrenci katkı (harç) kredisi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden 1 yıl sonraki ocak ayından başlamak suretiyle kredi aldığı süre kadar zamanda ödemek zorundadır.

Diğer Hallerde Borcun Ödenmesi:

Öğretim kurumundan kendi isteği ile ayrılan veya çıkarılan öğrenci, kuruma olan borcunu ayrılış tarihini takip eden bir yıl sonraki ocak ayından başlamak üzere kredi aldığı yıl sayısı kadar sürede öder. Bir yıllık borç ocak-mart, nisan-haziran, temmuz-eylül, ayları içinde olmak üzere toplam üç taksitle kurumca tahsil edilir.

Öğrenim Ve Katkı (Harç) Kredisi Taksitlerinin Ödenme Zamanı:

Borçlu öğrenim ve katkı (harç) kredisi taksitini her dönemin son ayının en geç sonuncu iş günü mesai bitimine kadar ödemekle yükümlüdür. Taksitleri daha sonraki bir tarihte ödeyenler zamanında ödememiş sayılırlar. Ödeme günü (borcun aylıklardan kesilmesi hali hariç) taksitin havalesi ile ilgili banka dekontu, PTT makbuz ve çeklerinin veya kurum teşkilatına ait vezne makbuzlarının taşıdığı tarihtir. Ödeme gününü kanıtlama yükümlülüğü borçluya ait olup ödemelerde bir ihtilaf halinde kurum kayıtları esas alınır.

Öğrenim Kredisi Taksitlerinin Zamanında Ödenmemesi:

Öğrenim kredisi borçlusu olup borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin ilk seferde borçlarının bir yıllığı, tekrarında ise tamamının derhal ödenmesi gerekir ve bu tarihten başlayarak 6183 sayılı Amme alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre mal sandıklarınca tahsil olunarak YURTKUR”a ödenir.

Katkı (Harç) Kredisi Taksitlerinin Zamanında Ödenmemesi:

Katkı (harç) kredisi borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin borçlarının tamamının derhal ödenmesi gerekir. Derhal ödenmesi gereken borçlar, bu tarihten başlayarak 6183 sayılı kanun hükümlerine göre mal sandıklarınca tahsil olunarak kurum hesabına aktarılır.
 

Tags:

Düşüncelerinizi Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir