Beyaz Gemi Romanının Özeti

Beyaz Gemi Romanının Konusu

Konu: Roman, bir deniz kaptanının maceralarını ve kariyer yolculuğunu anlatır. Ayrıca, insanlar arasındaki ilişkiler, kapitalizm, sosyal sınıflar ve insanların kendilerine ve topluma olan sorumlulukları gibi konuları da ele alır.

Beyaz Gemi Romanının Kişileri

 1. Karaoğlan: Romanın ana kahramanıdır. Deniz kaptanıdır ve kendisi hakkında birçok yanılsama ve efsane bulunmaktadır.
 2. Anka: Karaoğlan’ın güzel karısıdır ve onun en büyük hayali olan bir ev ve aileye sahip olmaktır.
 3. Gülşah: Karaoğlan’ın kızıdır ve babasıyla olan ilişkisi hakkında birçok endişe bulunmaktadır.
 4. Çabar: Karaoğlan’ın en iyi arkadaşıdır ve onun ticaret güçlerinin bir parçasıdır.
 5. Topal: Beyaz Gemi’nin mürettebatından biridir ve Karaoğlan’ın en büyük yardımcısıdır.

Bu kişiler, kitabın temel konularından birini oluşturur ve insanlar arasındaki ilişkiler, aile, arkadaşlık, sadakat ve sorumluluk gibi konular hakkında önemli rol oynarlar.

Yapı Unsurları

Karakterler: Roman, birçok benzersiz ve zengin karakter içermektedir. Ana kahraman Karaoğlan, Anka, Gülşah, Çabar ve Topal gibi diğer karakterler de romanın temel konularından birini oluşturur ve insanlar arasındaki ilişkiler, aile, arkadaşlık, sadakat ve sorumluluk gibi konular hakkında önemli rol oynarlar.

Atmosfer: Kitabın anlatımı, güçlü bir atmosfer ve derin anlamlarla doludur. Deniz yolculuğu ve insanlar arasındaki ilişkiler hakkında birçok kritik tarafından beğenilmiş ve literatürde klasik bir yapıt olarak kabul edilmiştir.

Tema: Romanın temel mesajı, insanların kendilerini ve diğer insanları anlamaya çalışması ve bu anlamaya ulaşmada zorluklarla başa çıkmasıdır. Ayrıca, roman insanlar arasındaki ilişkiler, kapitalizm, sosyal sınıflar ve insanların kendilerine ve topluma olan sorumlulukları gibi konuları da ele alır.

Bu yapı unsurları, Beyaz Gemi romanının güçlü ve etkileyici bir hikaye anlatımına sahip olduğunu ve okuyucuların kalıcı bir etki bırakmasına neden olduğunu gösterir.

Beyaz Gemi Kısaca Özeti

Beyaz Gemi, deniz kaptanı Karaoğlan’ın hayatını ve maceralarını anlatır. Kitap, Karaoğlan’ın deniz yolculuğu sırasında tanıştığı insanlar ve onlarla olan ilişkileri, kapitalizm, sosyal sınıflar ve insanların kendilerine ve topluma olan sorumlulukları gibi konuları da ele alır.

Ana kahraman, Karaoğlan, bir deniz kaptanıdır ve dünya çapında birçok yer gezmiştir. O, insanlar arasındaki ilişkiler hakkında çok şey öğrenmiştir ve insanların kendilerine ve diğer insanlara olan sorumluluğunun farkındadır. Kitabın başında, Karaoğlan, bir deniz yolculuğunda Anka adlı bir kadınla tanışır. Onunla olan ilişkisi, kitabın ana temalarından birini oluşturur.

Beyaz Gemi, aynı zamanda Gülşah, Çabar ve Topal gibi diğer karakterleri de içermektedir. Bu karakterler, insanlar arasındaki ilişkiler, aile, arkadaşlık, sadakat ve sorumluluk gibi konular hakkında önemli rol oynarlar. Roman, güçlü bir atmosfer ve derin anlamlarla doludur ve insanların kendilerini ve diğer insanları anlamaya çalışması ve bu anlamaya ulaşmada zorluklarla başa çıkması hakkında bir mesaj sunar.

Özetle, Beyaz Gemi, insanlar arasındaki ilişkiler, kapitalizm, sosyal sınıflar ve insanların kendilerine ve topluma olan sorumlulukları gibi konuları ele alan, güçlü ve etkileyici bir hikaye anlatımına sahip bir romanı temsil eder.

Beyaz Gemi Romanının Ana Fikri

Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi romanının ana fikri, insanlar arasındaki ilişkiler, aile, arkadaşlık, sadakat ve sorumluluk gibi konuları ele almaktadır. Roman, insanların kendilerine ve diğer insanlara olan sorumluluğunu vurgular ve insanların kendilerini ve diğer insanları anlamaya çalışmasının zorluklarını ve bu anlamaya ulaşmada zorluklarla başa çıkması gerektiğini anlatır. Ayrıca, roman, kapitalizm, sosyal sınıflar ve insanların topluma olan sorumluluğu gibi konuları da ele alır ve insanların bu konular hakkında düşünmelerini ve farkındalık kazanmalarını teşvik eder.

Beyaz Gemi Romanının Değerlendirilmesi

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov’un en önemli romanlarından biridir ve birçok insan tarafından oldukça yüksek bir değere sahiptir. Roman, insanlar arasındaki ilişkiler, aile, arkadaşlık, sadakat ve sorumluluk gibi konular hakkında önemli bir mesaj sunar.

Roman, aynı zamanda güçlü bir atmosfer ve derin anlamlarla doludur. Cengiz Aytmatov’un dil ve anlatım yeteneği, kitabın okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Beyaz Gemi, bir deniz yolculuğunda tanışan insanların hayatını ve ilişkilerini anlatır ve bu ilişkiler, insanların kendilerine ve diğer insanlara olan sorumluluğunu ele alır.

Ayrıca, Cengiz Aytmatov’un, kapitalizm, sosyal sınıflar ve insanların topluma olan sorumluluğu gibi konuları ele alması, Beyaz Gemi’nin önemli bir sosyal ve politik boyutu vardır. Roman, insanların kendilerini ve diğer insanları anlamaya çalışması ve bu anlamaya ulaşmada zorluklarla başa çıkması hakkında bir mesaj sunar.

Özetle, Beyaz Gemi, insanlar arasındaki ilişkiler, kapitalizm, sosyal sınıflar ve insanların kendilerine ve topluma olan sorumlulukları gibi konuları ele alan, güçlü ve etkileyici bir hikaye anlatımına sahip bir romanı temsil eder. Yüksek dil yeteneği, atmosfer ve derin anlamlarla dolu bir hikaye, Beyaz Gemi’nin okunması için bir neden oluşturur.

Beyaz Gemi Romanının Yazarı Hakkında Kısaca Bilgi

Cengiz Aytmatov, 1928 yılında Kırgızistan’ın Talas bölgesinde doğdu. Babası Türkmen, annesi ise Kırgız kökenlidir. Lise eğitimini Kırgızistan’da tamamladıktan sonra Moskova Devlet Üniversitesi’nde filoloji eğitimi gördü.

Aytmatov, 1950’lerin başından itibaren çok sayıda kısa hikaye, roman ve oyun yazmaya başladı. Yapıtları, Kırgız kültürünü ve insanların hayatını anlatan çok sayıda tema içermektedir. En önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen “Beyaz Gemi” (1959), insanlar arasındaki ilişkiler ve sorumluluk konularını ele alır.

Aytmatov, ayrıca ülkesindeki politik ve sosyal değişimlerle ilgili de konuştu ve yazdı. 1980’li yıllarda, Sovyet yönetimi tarafından baskıya uğradı, ancak yine de yapıtlarını yazmaya devam etti.

Cengiz Aytmatov, 2008 yılında Moskova’da öldü ve Kırgızistan’daki bir anıt mezarlıkta yatmaktadır. O, Kırgız edebiyatının önde gelen yazarlarından biridir ve yapıtları hâlâ popülerdir ve okunmaktadır. Ayrıca, ülkesi dışında da birçok ülkede yapıtları tanınır ve beğenilir.

Aytmatov, Kırgız kültürünü ve insanların hayatını anlatan çok sayıda tema içeren yapıtları ile ünlüdür.

Aytmatov, yapıtlarında insanlar arasındaki ilişkiler, aile, arkadaşlık, sadakat ve sorumluluk gibi konuları ele alır. Romanları ve hikayeleri, insanların kendilerine ve diğer insanlara olan sorumluluğunu vurgular ve insanların kendilerini ve diğer insanları anlamaya çalışmasının zorluklarını ve bu anlamaya ulaşmada zorluklarla başa çıkması gerektiğini anlatır. Ayrıca, romanları, kapitalizm, sosyal sınıflar ve insanların topluma olan sorumluluğu gibi konuları da ele alır ve insanların bu konular hakkında düşünmelerini ve farkındalık kazanmalarını teşvik eder.

Aytmatov, yapıtlarında Kırgız kültürünün inançlarını, geleneklerini ve insanların hayatını yansıtır. Bu yansıtmalar, Kırgız kültürü hakkında okuyuculara bilgi verir ve aynı zamanda Kırgız insanlarının hayatı hakkında düşüncelere ve sorulara neden olur.

Cengiz Aytmatov, yapıtlarındaki düzenli dil kullanımı, karakterlerin canlı ve etkileyici tarifi ve insanlar arasındaki ilişkilerin açık ve net şekilde anlatımı ile tanınır. Aytmatov’un edebi kişiliği, insanlar arasındaki ilişkilerin, aile ve arkadaşlığın önemini ve insanların topluma olan sorumluluğunu vurgulayan yapıtları ile tanımlanabilir.

Diğer Kitap Özetleri

99 yorum

 1. kitabın kendisi bende daha hala okuyorun 73. sayfada kaldım mo kadar güzel ki anlatamam be ce ki anlatamam kitabı sizin de almanızı tavsiye ederim (bu sözüm kitab sevmeyenler içindir kitabın bir sayfasını okuyun gerisi gelir zaten

 2. roman akıcı değil.aynı seyler üzerinde çok fazla durulmus ve önemsz bi konu üzerinde cümleler çok uzatılmıstı.

 3. ya bu kitap özeti işime çok yaradı gerçektenn ödevimdi kitabıda okuyamamış
  tım burdan yazdım ve güsel bi puan aldım çok teşekürlerr

 4. bencede çok güzel bir kitap herkeze tavsiye ederim özetini deil kendisini okuyun daha anlamlı oldğunu göreceksiniz

 5. ben bırseyı anlayamadım:) sonda cocuğa n’oluyor cocuk nehırde boğuluyormu?dedesı orda hareketsız yatıyor yha pkı dedesı ölüyormu bunun dewamının gelmesı super olurdu:)cocuq balık olamıyor ama beyaz gemıye ulasıyor flm 🙂

 6. ÇOK GÜZEL BİR ROMAN ÇOCUĞUN DUYGULARI GERÇEKTEN GÜZEL ANLATILMIŞ.Aslında bence kitabın adı beyaz gemi olmamalıydı.Başka bir ad verilebilirdi.
  Ancak kitap yine de güzel.Önemli olan zaten kitabın sürükleyici olması vb. özellikler değilmi?

 7. bu kitabi okudum sizin de okumanizi tavsiye ediyorum özetten fazla birsey cikaramazsiniz hem dier bir yorumda cocuk balık olamıyor dıordun ya orayı kıtabı okurken ııce anlarsın
  Not:Dedesi kivrak mümin( yardım sever ) , ninesi sinirli , eniştesi Orozkul kabadayı ( cocugun bekey halasını yanı karısını dovuor ) Bekey hala cocugu olmayan biri … devamini oKuyaraK anlarsiniz okuyun okuyun da adam olun :))))

 8. Romanın konusu, güzel olmasına rağmen romanda kopukluklar var. Bazı betimlemeler birbirnin tekrarı olmuş, anlatımın özlülüğünü engellemiş. Yine de konu itibariyle başarılı bir roman. Edebiyatımıza bu romanı kazandırdığı için Cengiz Aytmatov’a teşekkür ediyoruz.

 9. kitap çok hayalperet ve karışık.cengiz AYTMATOV’un toprak ana romanı daha güzel onuda okumuştum.ben bu romanıda güzeldir diye okudum ama ne yazık ki beğenmedim.

 10. kitabı beğendim fazla tasvir olmasına rağmen sıkılmadım.burdan ders alalım ,fazla iyi niyetli olmak o kadar da ii bişe değilmiş.insanlar malesef hoşgörüden her zaman da anlamıyor herşey tadında olmalı fazlası zarar…

 11. Kitap isminden güzel bişeye benziyor ama çok sıkıcı sayfa 78 de kaldım okuyasım gelmiyor (genede emek etmiş yazmış adam sağolsun). Konular üzerinde çok durmuş, çok ayrıntı yapmış okunacak kitabın biraz da olsa akıcı oması gerekir. Gerçek kitap okumak isteyenlere vıctorhugo nun “sefiller” dostoyevski den “suç ve ceza” ve alexsandr dumas`tan “kamelyalı kadın” adlı kitapları tavsiye ederim.

 12. kitabın sonunu üzgün biteceği belliydi ama aslında bir çocuğun duygulurının da gelişmiş olduğunu gösteren güzel bir kitap

 13. Kitap gerçekten çok güzel ama bşları biraz zor anlasşılıyo bece ıokuyanlar ilk 15 sayfasında kitaptan hemen sıkılmayıp devam etsinler gerçekten çok güzel bir kitap

 14. bence aynı şeylerin üzerinde çok durulmuş sanki tekrar tekrar anlatılmış gibi ama yinede çok güzel bir romanda beğendim teşekkürler cengiz bey başarılarınızın devamını dilerim 😀

 15. Kitabı doğrusu çok beğendim, ve 160. sayfadan sonra epeyce duygulandım.Son olaydan sonra şok oldum.Güzel bir kitaptı yazara teşekkürler.

 16. aynı konular üzerinde durulmasına rağmen kıtabi cok beğendim bnce sürükleyıcı bir kıtap bu zamna kadar cok kıtap okumusumdur ve beğendiğim kıtaplar arasında herkese tavsıye ederim ..:)

 17. Buradaki özeti okumadım.Çünkü ödev olarak öğretmenimiz kitabı okumamızı söyledi.Birazdan kitaba başlayacağım.Umarım beğenir ve zevkle okurum.Kısa zamanda da bitiririm.Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

 18. Gereksiz şeyler üzerinde çok durulmuş . Bence çokta güzel bir kitap değil. .beş üzerinden iki derim.

 19. ÖZETİ BENCE BU SAYFADAN ALMAYA GEREK YOK BURDAN ALIRSANIZ ISINIZE YARAMAZ YINEDE OZET GUZEL KİTABI OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM ÇOK GÜZEL ROMAN AYRICA BU ROMANI TAVSİYE EDEN HOCAMADA TEŞEKKÜRLER

 20. bence hiç ama hiç aıcı değil hüzünlü bir kitap. Ama yine de hüzünlü romanları seven olabilir onlara tavsiye ederim. Teşekkürler.

 21. kitabı alamadık, paramız yetmedi, çok pahalı ve bu yüzden kitap okumaktan nefret ediyorum yazılı olacakmışız int. cafedeyim burasıda çoook pahalı neyse yapacak bişey yok :'(
  sınav notumu yazacağım merak etmeyin 😉

 22. kitap başta(ilk50. sayfaya kadar)iğrenç geliyordu ama güzel bir kitap. sadece sürekli aynı konu var.o biraz sıkmış.

 23. bence kitap akıcıydı ve güzeldi.Cengiz Aytmatov’a TEŞEKKÜR EDİYORUM .bu arada aynı yazarın toprak ana ve gün olur asra bedel romanını da tavsiye ediyorum.

 24. Güzel bir kitap. Akıcılığı konusunda, bence gayet akıcı ama çok az yerinde sıkılabilirsiniz. Güzel ama biraz duygusal bence sonu. Bu arada soranlar için hemen söyleyeyim, Dedesi ölmedi.
  Kendisi öldümü yazar bunu bizim hayal gücümüze bırakmış ve birçok yazarın başaramadığını başarmış. Başarılı, güzel bir kitap. İsimler konusuna gelince, kırgızcadan çevrildiği için isim ler orozkul uruzkul diye değişebilir bu normal yani özet doğru. Kitabı okumama rağmen bu özet çok işime yaradı. çok teşekkürler…

 25. KİTABIN ADI : BEYAZ GEMİ
  KİTABIN YAZARI : Cengiz Aytmatov
  YAYINEVİ VE ADRESİ : Ötüken Neşriyet A.Ş.
  BASIM YILI : 1991

 26. Şuna İnanıyorum ki.Kitap çok güzel.fakat beyaz gemiden bahsedilmemiş farklı kılınmış.
  Buda bu kitabın güzelliğini anlatıyor.Cengiz bey öyle güzel bağ kurmuş ki başında ne diyor?
  Onun 2 masalı var idi biri dedesının anlattığı diğeride kendisinin hikayesi ama sonra 2 side yok oldu.Sonunda çocukta ölüyor maral anada aglayanlar ?

 27. çok güzel bir roman ama biraz az sürükleyici yine de güzel kitabı okumaya üşendim özetini okudum
  yazarın ellerine sağlok

 28. Roman biraz karışıktı ama sonradan okuya okuya anladım,gerçektn güzel kitapmış.

 29. Açıkçası kitabı fazla beğenmedim. Akıcı bir anlatım kullanılmadığı için bir süre sonra sıkıyor. Zorunluluktan dolayı okuduğum için de bir şey diyemedim ancak dikkatimi veremediğim için de bu özete ihtiyaç duydum.

 30. Harika bir uzun hikaye. Çok etkileyici bir kurgu. Türk âleminin başyapıtlarından biri.

 31. Çooook sağolun adamsınız bee 😀 bu arada Allah sizden razı olsun inşallah yarın sınavdan geçerim sınav varda 😀 kitap da güzelmiş Aytmatovada helal olsun bee..!

 32. kitap başlarda sıkıcı olduğu için asla bırakmayın sonuna kadar okuyun fazla akıcı olmasa da ben beğendim

 33. Ben Genelde ASKERİ Roman Ve Türlerinin Hayranıyım Bir Okul Günü Türk Edebiyatı Dersimizde Hoca Geldi Ve Performans Ödeviniz Bir Kitap Okuyup Özetini ,Yer,Mekan Ve İsimleri Tek Tek Yapacağım Sınavda Yazmak Dedi Her Neyse Eve Geldim Kitap Dolabıma Bir Baktım ki Hepsi Askeri Ve Devlet Konuları Kendi Kendime Düşündüm ki ben bu askeri kitaplardn birini açıklarsam hapislik bile olabilirim diye düşündüm için Markete Gittim İndirim Sepeti Bölümünde ”Beyaz Bahçe”Adlı Kitap Vardı Ben Bu Kitabı Satın Aldım 70 inci sayfaya kadar okudum ama pek bişey anlamadım zevk veriyor evet okuması kolay anlaşılır ama özet kısmına gelince kendimce bi özet çıkaramadım Burda Bu Özeti Paylaştığınız için teşekkürederim Sayenizde Takdir Belğesi Alacağım Yine 😀

 34. Cansunun dedigine katılıyorum kitaptan performans sınavı olcaz inşallah güzel kitaptırda 2/3edefa okıyım 🙂 🙂

 35. Kitap oldukça sıkıcı.Sebebini sorarsanız:insanı içine sürükleyecek bir yanı bana yok gibi geldi.Sonu da kitap kadar saçma,çocuk’a suda noluyo yada dedesi hareketsiz duruyor derken şoka girdiğini mi yoksa öldüğünü mü gösteriyor.Başlığıda bence beyaz gemi olmamalıydı.Tüm olaylar en fazla 3 kişi arasinda gelişiyor.Aynı mekân ve 7-8 tip var bu kitap’da.Olaylar hep başa sarıyor.Bakın anlatıyim;Orozkul içmiş bir şekilde eve gelir,tabi akşam verdiği tomruk sözünü unutmuştur.İlk önce bekey’i şöyle güzel bi döver,pamuk gibi yapar.Bu olayi mümin duyar ve üzülür.çocuk gine kayalara isim takma peşindedir., ve her sabah’ta bi önceki sabah gibi gemi helecek diye izler 😀 olay bu değişen bişry yok.Ama güzeldi yinede

 36. Herkes 2007 veya 2009 lu şuan onlar belki 21 22 yaşlarındalar ben daha 7. sınıfım 13 yaşındayım hey yavrum hey 😀

 37. HOCA ÖDEV OLARAK VERDİDE DAHA OKUMADIM HOCA İSTEDİĞİNİZ KİTABI İNCELEYİN VE OKUYUN DEDİDE ONDAN

 38. Kitabı başlarda pek anlayamadım genel olarak beğendim ama bazı olaylar çok uzun anlatılmış yani hayal mi gerçek mi olduğu zor anlaşılıyor ama yine de çocuğun duygu hayal ve hisleri çok güzel anlatılmış yani okumanızı tavsiye ederim…

 39. bu kitabın içerisindeki maral ana efsanesi üzerine bir makale yazdım arkadaşlar. türeyişi anlatan bir efsane ancak kırgızlar bu maral ana yani geyik anaya ihanet ederler. güzel bir roman. acaba beyaz gemi ismi neden beyaz gemidir?

 40. Çok güzel bir kitap herkeze tavsiyem ederim akıcı ben kitabın 85. Sayfasindayım bugün bu kitaptan sınav olacağız. By sebeple özetine baktım

 41. Bence kitap ‘ın vermek istediği mesaj gayet güzel ama biraz fazla uzatarak insanları sıkıyor sanki .Daha net cümleler kurulsa hem kopukluk olmaz hem de akıcılık artar diye düşünüyorum
  Sevgiler..:)

 42. Ya çok teşekkür ederim muhteşem bir şekilde özetlemişsiniz resmen kitabı okudum çok teşekkürler.. Y.YOLÇİ

 43. İlk başlarda kitap gerçekten çok sıkıcı ama ortalara ve sonlara doğru gelince muhteşem bir kitap herkese öneririm ?

 44. Bence çok güzel bir kitap.Kitabı okurken aklımızda gerçekleştirmemiz kolay.
  Sonu üzücü ve boşlukta bırakıcı olsada
  ben çok beğendim herkese tavsiyemdir.

 45. Gerçekten çok duygusal ve kelime zenginliğinizi artırıyor ve kitabı sessiz bir ortamda okursanız sizi sanki içine çekiyor okurken kitabı yaşıyor gibiydim ve duygulandıms

 46. güzel bi kitap ama sonunda noldunu anlayamadım sonu biraz tuhaf olmus inş devamı gelir…

 47. Ben bir yarışmaya katılacağım ve kitaplar arasında beyaz gemi de var. Aralarında enn sıkıcı kitabı beyaz gemi olarak buldum. Sürükleyici yerleri çok az ve bana hiç uygun değil. 🙅‍♀️🙅‍♀️

 48. Ben beğendim ama sonu üzücü bitmeseydi iyiydi çünkü her romanda mutlu bitse olmuyor mu olsun bence güzel

 49. Kimse bu kitabı okumadan bu dünyadan göç etmemeli. Kotu yorumları bir kenara birakin ve kitabi kendiniz okuyup kendiniz elestirin.

 50. Kitabı okumaya başlayınca bırakamıyorsunuz.Her yaştan insanlara hitap ediyor.Herkese tavsiye ederim.

 51. Ben daha yeni başladım ve 1hafta içinde de okuyup bitirdim . Sayfa sayısı da 168.

 52. Kitabı bitirdimde ne çok güzel ne çok kötü diye bilirm ama yine de kitabı en fazla 2 hafta da bitirdim bize zaten şahinbelediyesi kitab okuma yarışması için veriyo bundan önce verilen kitap ta okulda 2. oldum ve eşofman kazandım bunda da inşallah bisiklet kazana cağımmmmm ALLAH yar ve yardımcım olsun kardeşler

 53. güzel bir kitap ama ortalarda çok sıkıyo insanı ama akıcılığı güzel bir kitap cengiz aytmatova teşekkürler

 54. Maral Ana’yı öldürdüklerinde başlarına bir bela gelmeliydi. ( Mümin dede bu çok aşırırencide edilmemelid )..

 55. Abi çok sağolun yarın yazılım vardı bu kitapta yazılıda sorulcaktı çok işime yarıycak sağolun.

 56. Kitabın adının ‘Beyaz Gemi’ olması gayet normal çünkü çocuğun en büyük hayali beyaz gemiye ulaşmak. Gemiye varınca çektiği sıkıntıların biteceğine ve mutlu olacağına inanmaktadır. Benim okuduğum kitapta da momun dede diye geçiyor dedenin ismi. Çok da takılmayın isimlere.

 57. Kitap çok güzel ama sonunu tam anlamadım.kitabın 2. Baskısı olursa çok mutlu olurum
  Kitabın sonu ve düğümü biraz karışıktı
  KİTAPTAKİ ÇOCUGUN ADI NE LÜTFEN BİRİ YAZSIN

 58. Cengiz Aytmatov türk halklarının Tolstoy’udur. Kırgız türkçesinden yapılan çevirilerin kifayetsizliğine rağmen muhteşem bir eser Beyaz Gemi.

 59. Edebiyat ödevim vardı çok güzel yorum ama çok uzun ellerinize sağlık 🙂🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir