Mustafa Kemal Atatürkün Eğitim Hayatı

Mustafa Kemal Atatürkün Gittiği Okullar ve Atatürkün Eğitim Hayatı

Mahalle Mektebi: Atatürkün eğitim hayatı annesinin isteğiyle Mustafa Kemal okul yaşına gelince ilk olarak mahalle mektebine gitmiştir.
Şemsi Efendi Okulu: Kısa bir süre mahalle mektebine giden Mustafa Kemal, daha sonra Şemsi Efendi okuluna yazılarak eğitimine burada devam etmiştir. Bu okulda eğitimine devam ederken babasını kaybeden Mustafa Kemal, bir müddet eğitimine ara vererek annesi ile birlikte dayısının yanına Rapla Çiftliği’ne gitmek zorunda kalmıştır.
Selanik Askerî Rüştiyesi: Mustafa Kemal’in durumuna üzülen annesi onu Selanik’teki akrabalarının yanına göndererek Mülkiye Rüştiyesi’ne gitmesini sağlamıştır. Asker olmak isteyen Mustafa Kemal bu okuldan ayrılarak Selanik Askerî Rüştiyesi’ne sınavı kazanarak girmiştir. Mustafa Kemal’in askerlik ve siyasi hayatındaki düzen ve disiplinin ilk temelleri burada atılmıştır.
Manastır Askerî İdadisi: 1897’de bu okula başlayan Mustafa Kemal ilk kez Selanik’ten ayrılmıştır. Mustafa Kemal burada memleketin içinde bulunduğu durumla ilgili tartışmalara ortak olmuş ve bu konuda fikir sahibi olmuştur. İttihatçı hocalarından etkilenerek batılılaşma düşüncesinin temelini oluşturmuştur. Mustafa Kemal idadide okurken Dömeke Meydan Savaşı çıktı. Bu savaşa katılmak istedi fakat kabul edilmedi.
İstanbul Harp Okulu: 1899 yılında İstanbul’a gelen Mustafa Kemal bu okula kayıt olmuştur. Askerlik mesleğini çok seven Mustafa Kemal bu okulda da başarılı bir eğitim hayatı geçirmiştir. Amacı kurmaylık sınavlarını kazanarak akademiye gidebilmekti.
İstanbul Harp Akademisi: Akademi sınavlarını kazanan Mustafa Kemal 10 Ocak 1902’de teğmen rütbesi ile buradaki eğitimine başladı. Atatürkün hayatında bu okuldaki öğretmenlerin bilgi birikiminden yararlanması çok önemli bir yere sahiptir. Eğitimini tamamlayarak 11 Ocak 1905’te akademiyi kurmay yüzbaşı olarak bitirmiştir.

Atatürkün Gittiği Okullar Diğer Kaynak

Mahalle Mektebi: Mustafa Kemal okul yaşına gelince annesi ile babası arasında görüş ayrılığı ortaya çıkmıştır. Annesi oğlunun mahalle mektebine gitmesini isterken babası yeni tarzda eğitim veren okula gitmesini istiyordu. Annesinin isteği üzerine ilk olarak mahalle mektebine gitmiştir.
Şemsi Efendi Okulu: Kısa bir süre mahalle mektebine giden Mustafa Kemal daha sonra Şemsi Efendi Okulu’na yazılarak eğitimine burada devam etmiştir. Bu okulda eğitimine devam ederken babasını kaybeden Mustafa Kemal bir müddet eğitimini ara vererek annesi ile birlikte dayısının yanına çiftliğe gitmek zorunda kalmıştır.

atatürkün eğitim hayatındaki şemsi efendi okulu ataturkun egitim hayati
atatürkün eğitim hayatındaki şemsi efendi okulu ataturkun egitim hayati

NOT: Bu okul Osmanlı Devleti’ndeki batı tarzı ilkokul olarak açılan okullardan biridir. Mahalle mektebine göre farklı olan bu okulda çocuklar yerde değil sıralarda oturmaktaydı. Sınıflarda tahta, sıra, eğitimle ilgili levhalar bulunmaktaydı. Öğrencilere yönelik gezilerin düzenlendiği okulda teneffüs ve beden eğitimi gibi uygulamalarda bulunmaktaydı.
Selanik Askeri Rüştiyesi: Eğitimine ara veren Mustafa Kemal’in durumuna üzülen annesi onu Selanik’teki akrabalarının yanına göndererek Mülkiye Rüştiyesi’ne gitmesini sağlamıştır. Çocukluğundan beri asker olmak isteyen Mustafa Kemal bu okuldan ayrılarak Selanik Askeri Rüştiyesi’nin sınavlarına girip başarılı olarak bu okula başlamıştır. Mustafa Kemal’in askerlik ve siyasi hayatındaki düzen ve disiplinin ilk temelleri burada atılmıştır.
Manastır Askeri İdadisi: Bu okula başlayan Mustafa Kemal ilk kez Selanik’ten ayrılmıştı. Mustafa Kemal burada memleketin içinde bulunduğu durumla ilgili tartışmalara ortak olmuş ve bu konuda fikir sahibi olmuştur.
İstanbul Harp Okulu: 1899 yılında İstanbul’a gelen Mustafa Kemal bu okula kayıt olmuştur. Askerlik mesleğini çok seven Mustafa Kemal bu okulda da başarılı bir eğitim hayatı geçirmiştir. Amacı kurmaylık sınavlarını kazanarak akademiye gidebilmekti.
İstanbul Harp Akademisi: Akademi sınavlarını kazanan Mustafa Kemal 10 Ocak 1902’de teğmen rütbesi ile buradaki eğitimine başladı. Buradaki öğretmenleri yabancı dil bilen birçok alan- da kendisini yetiştirmiş tecrübeli subaylardı. Mustafa Kemal bu durumu değerlendirerek öğretmenlerin bilgi birikiminden yararlanmıştır. Eğitimini tamamlayarak 11 Ocak 1905’te akademiyi kurmay yüzbaşı olarak bitirmiştir.
NOT: Mustafa Kemal’e özellikle okuduğu askeri okulların katkısı çok olmuştur. Onun hayatını şekillendiren birçok bilgi, beceri ve görüşün temelleri bu okullarda atılmıştır. Mesleğinde ilerlemeyi düşünen Mustafa Kemal öğrencilik hayatında çalışkan ve başarılı olmuştur.

« »

Siz de Fikrinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica