Bir Kadın Düşmanı Özeti Reşat Nuri GÜNTEKİN

1. KİTABIN KONUSU : İlk evliliğinde yaşadığı kötü olaylar sonucu kadınlarn hepsine önyargılı bakan ve onları değersiz gören İskender ‘in başından geçenler anlatılmaktadır.

2. KİTABIN ÖZETİ : Kitap, İskender adlı orta yaşlı bir adamın başından geçenleri anlatmaktadır. İskender, ilk öğrenimini Ankara‘da, orta öğrenimini Amasya ve Niğde ‘de yapmıştır. Babasının mesleği nedeniyle birçok yere gitmiş ve çeşitli insanlarla tanışmıştır. Okul yıllarında genellikle sakin bir yapıya sahip olan İskender askere gidip geldikten sonra tanıştığı Zeynep adlı kadın yüzünden sert, sinirli bir kişiliğe bürünür. Bunun böyle olmasının sebebi kadınla yaşadıkları değişik olaylardır.
Zeynep ile İskender mutlu bir ilişkiye sahiptiler fakat daha sonraları Zeynep, İskender‘i Mesut adlı bir gençle aldatır. Zeynep eve geç gelmeye, İskender‘ e karşı ilgi göstermemeye başlar. Zaman içinde İskender buna katlanamaz ve boşanırlar. Böylece İskender ‘ in kadınlara karşı bir fobisi oluşur. Her kadını Zeynep gibi görür ve hiçbirine güvenemez.. Kendine, bir daha kimseyi sevmeyeceğine dair söz verir. İki sene sonra İskender başka bir yerde çalışmaya başlar. Çalıştığı ofiste yan masada çok güzel, çalışkan ve çekici bir kadın vardır. Gittikçe bu kadına karşı bir şeyler hissetmeye başlar fakat önceki deneyimi yüzünden uzun süre kendini engeller. Kadına karşı soğuk davranır, hatta bazen tersler ama bunları tamamen isteksiz olarak yapmaktadır. Kafasındaki düşünceler onu bir kadın düşmanına çevirir. Kadınları dünya için gereksiz görmeye başlar. Yan masada çalışan Belgin isimli güzel kız İskender’ e aşık olur ve onun garip tutumunu anlayamaz. İskender de zamanla içindeki sevgiye karşı koyamaz ve Belgin’ e hissettiklerini anlatır.

3. KİTABIN ANA FİKRİ : Hayatta hiçbir zaman ön yargılı olmamalıyız.

4. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
İskender : Başarılı, insanlarla olan ilişkileri iyi, duygularıyla hareket eden, değişken fikirlere sahip olan orta ayşlı biri.
Zeynep : Çekici, güzel, çalışkan, deli dolu, çapkın ve eğlenmeyi seven bir kişilik.
Belgin : Genç, uzun boylu, iyi niytli, utangaç, duygularını tam yansıtamayan biri.
Mesut : Yakışıklı, zengin, kibirli, insanları umursamayan bir kişilik.

5. KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitapta insanlar arasındaki ilişkiler son derece detaylı anlatılmış. Sürekli gelişen olumsuzluklar bazen okuyucuyu sıkabiliyor. Yazar, kişileri iyi tasvir etmiş ve olaylar akıcı bir şeklde ele almış.

6. YAZAR HAKKINDA BİLGİ : Reşat Nuri, 1912 yılında İstanbul Darulfünunu Edebiyat Şubesini bitirdikten sonra liselerde edebiyat, Fransızca ve felsefe okuttu. 1931 ve 1943 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı müfettişi olarak Anadolu’nun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu.
Bir dönem Zaman gazetesine Temaşa Haftaları başlığı ile tiyatro eleştirileri yazdı çeşitli takma isimlerle (Şair, Nedim, Büyük Mecmua, İnci dergilerinde Hayreddin Rüşdi, Sermed Ferid, Mehmed Ferid) hikayeler yayınladı. Reşet Nuri’nin bazı mizah dergilerinde farklı takma isimler kullandığı da görülmüştür. Ayrıca “Harabelerin Çiçeği” adlı eserini yine zaman gazetesinde Cemil Nimet adıyla yayınladı. Cumhuriyet’in yeni kurulduğu 1923-1924 yıllarında arkadaşlarıyla birlikte Kelebek isimli haftalık bir mizah dergisi çıkardılar. Reşat Nuri Güntekin, Batılı bazı yazarlarından romanlar, hikayeler çevirmiş, oyunlar uyarlamıştır. Akciğer kanresinden tedavi olmak için gittiği Londra’da ölmüş (Aralık, 1956) ve cenazesi İstanbul’a getirilerek, Karacahmet Mezarlığında defnedilmiştir.

Romanları: Harabelerin Çiçeği (1918), Gizli El (1920), Çalıkuşu (1922), Dudaktan Kalbe (1923), Damga (1924), Akşam Güneşi (1926), Bir Kadın Düşmanı (1927), Yeşil Gece (1928), Acımak (1928), Yaprak Dökümü (1930), Kızılcık Dalları (1932), Gökyüzü (1935), Eski Hastalık (1938), Ateş Gecesi (1942), Değirmen, Miskinler Tekkesi (1946), Ripka İfşa Ediyor (1949), Kavak Yelleri (1950), Kan Davası (1955), Boyunduruk (1960), Son Sığınak (1961).

 

Diğer Roman Özetleri

Kitap Özetleri

10 yorum

  1. Aslında öğretmen bana ödev vermişti.Bende bilgisayarımdan araştıma yapacaktım ve iki üç boyunca yaptığım araştırma sonucunda Reşat Nuri Güntekin adlı yazara girmiştim ve eserlerine baktığımda Bir Kadın Düşmanı adlı kitabı fikkatimi çekti ve bende kitabın özetini okumaya başladım bilgisayarımdan ve okudumda hatta iyi ki de okumuşum dedim kendi kendime çünkü heyecanlı ve korku dolu kitapları severim.Bende bu kitabı heyecanlı buldum.En sonunda da bu kitabı alıp özetini çıkarıp öğretmene performans ödevi olarak teslim ettim.Bu kitap hakkında ki ana düşüncelerim ise;Her şeyden önce çok güzel bir ders verilmiş yani insanların hepsini eşit görmemeliyiz diye ve bununla birlikte hiç kimseye ön yargılı bakmamalıyız.

  2. cansu katılıyorum kitap gerçekten çok güzel kitap özetlerine girersiniz ya hani kitap ilginizi çeker alıp okumak istersiniz aynı o tür kitap gerçekten ölümsüz eser niteşiği taşıyoR…

  3. kıtap ılk defa aklıma geldı almak ıcın bakıyordum ve ozette okumakl ıcın gırdım ozet harıka ınana ders verecek kadar olmasa kıtabın ıcerısınde olduguma emınım.ve okumak ıstoıyorum bu kıtabı okurum.

  4. men bu yazicinin bir romanini oxumuşam ama cox isterdim ki hamisini oxuya bilim cünki butun romanlari maraqlidi ve bu yazicini cox sevirem. Bu romanlarin hamisini dizi olaraq görmek isterdim.Lütven.Azerbaycan. 12 avqust 2009 17.00

  5. Reşat Nuri Güntekinin eserleri daima çok güzel olmuştur hiçbir eserini sıkıcı bulmadım bulamamda en güzeli de türkçe kelimelerin güzelliği ben ne zaman bu yazarın kitaplarını okusam kendimden geçerim gerçek sanatçı dedikleri bu olsa gerek

  6. offffffff süper zaten resat nurı gun tekını cok seviyorum topragı bol olsun ya onun romanları seviyorum yaprak dokumu calıkusu vs cok hos isallah damga romanı filmi cevirin lütfen

  7. ayyyyyyyy inanamıyorum ne kadar acı bir roman iskender cok acıdım zeynep nasıl onu kullandı ve onunla bosandı ve iskender arkıt kadınları düsman görmüs ya cok acılı ama resat nuri gün tekin bütün romanları süper isallah resat nurigüntekin romanları cevirir ben bir kadın düsmanı istiyorum lütfen onu cevirin herkese ipret olsun lütfennnn

  8. lütfen bei üzmeyin o romanı istiyorum herkese izletecegim erkeklere ders olsun diye ne olur o romanı istiyorum bir kadın düsmanı zaten yaprak dökümü finale yaklastı o biter bitmez o romanı cevrin kanald yakısır lütfennn yalvarıyom

  9. resat nuri güntekin bütün eserleri daima süper olmustu en cok bir kadın düşmanı beni ektiledi onu dizi ye cevirin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir