Roman Nasıl Yazılır

A. Roman Yazma Tür ve Tekniklerini Tanıma

Bu yazımızda, daha önce incelediğiniz romanlardan herhangi biri üzerine tanıtma-değerlendirme yazısı kaleme alacaksınız. Aşağıda verilen bilgileri takip ederek kendi tanıtma-değerlendirme yazınızı hazırlayabilirsiniz.

Roman Nasıl Yazılır

Herhangi bir roman hakkında tanıtma-değerlendirme yazısı yazmanın ilk aşaması eseri dikkatli bir şekilde okumaktır. Okurken küçük notlar almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca eser hakkında araştırma yapmak da sizin için faydalı olacaktır.
Tanıtım yazınıza başlık olarak eserin adını verebileceğiniz gibi yazınıza özgün bir başlık da düşünebilirsiniz.
Tanıtım yazısının ilk bölümünde eserle ilgili teknik bilgilere yer verilebilir. Yazarın adı-soyadı, basım yeri ve basım yılı, sayfa sayısı vb.
İkinci bölümde eserin konusu hakkında genel bilgiler yer alabilir. Eserdeki olaylar, olayların zamanı, olayların geçtiği mekânlar ve olayları yönlendiren ana kahramanlar ayrıntıya girilmeden anlatılabilir.
Üçüncü bölümde eserin ana fikri, eserde temayı destekleyen çatışmalar, bu çatışmaların kimler arasında yaşandığı ve çatışmaların ana olayı nasıl etkilediğiyle ilgili bilgiler verilebilir.
Dördüncü bölümde yazarın dil ve anlatım özelliklerinden bahsedilebilir. Yazarın anlatıcı seçimi, kelime tercihi, anlatım biçimi, anlatım özellikleri (akıcılık, duruluk, sadelik vb.) örneklerle desteklenerek anlatılabilir.
Beşinci bölümde yazarla eserdeki olaylar ya da kişiler arasındaki bağlantılardan söz edilebilir. Yazarın eseri yazma gerekçesi ve edebiyat dünyasındaki yeri ile ilgili araştırma sonuçları bu bölümde sunulabilir.
Altıncı bölümde eserin eleştirisi yapılabilir. Eleştiri yapılırken roman kurgusu, yazarın dili kullanma becerisi, anlatım teknikleri, olaylar arasındaki tutarlılık, roman tekniklerine bağlı kalma, özgünlük, kahraman seçimi vb. açılardan değerlendirme yapabilirsiniz.
Son bölüm, yazarın hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgilerin yer aldığı bir bölüm olabilir. Ayrıca yazarın diğer eserlerinden söz edilebilir.
Tanıtım yazısı eserin neden okunması gerektiğine dair etkili cümlelerle bitirilebilir.

B. Roman Yazma Sürecini Uygulama

Yukarıda verilen bilgileri kullanarak seçtiğiniz bir roman hakkında tanıtma-değerlendirme yazısı kaleme alınız. Yazdığınız metinleri sınıf ya da okul panosunda arkadaşlarınızla paylaşabilir; okul dergisinde, sosyal medya hesaplarınızda, blogunuzda yayımlayabilirsiniz.

Genel
Alt Kategoriler:,
Yandex.Metrica