Yapısına Göre Diller

Yapılarına Göre Diller

Yeryüzündeki diller yapı bakımından üç türlüdür:
a) Tek heceli diller
b) Çekimli diller
c) Eklemeli diller

Tek heceli diller

Bu dillerde her kelime bir heceliktir. Kök, ek yoktur. Bu bölümdeki dillerde kelimeler tek bir heceden oluşmaktadır. Tümceyi vücuda getiren kelimeler ek almaz ve biçim değiştirmez. Çok zengin bir vurgu sistemi vardır. Bu haliyle de çıkarılan seslerin vurgusu üst seviyede olması lazımdır.

Kelime çeşitleri aynı türden seslerle ifade edilmediği için bir kelime kullanıldığı yere göre, sıfat, isim, zarf, zamir vb. gibi görevlerde kullanılmaktadır. Tibetçe ve Çince bu bölümde bilinen ilk iki dildir. Bazı Himalaya , Afrika dilleriyle ve Endenozya dilleri , Vietnam dili de bölümde yer almaktır.

Çekimli diller

Çekimli dillerde kökler vardır. Bir miktarda ek vardır. Ancak kökten yeni kelimeler yapılırken; bir iç kırılma ile kök yeni bir şekil değiştirerek yeni kelimeyi meydana getirir.
Örnek: Arapça ilm “ilim” den, “alim, muallim, allame” k+b “ketebe” kökünden “katip, mektup, kitap” gibi kelimeler oluşur. Arapça ile birlikte Fransızca, İngilizce ve Farsça bu dillere girmektedir.

Eklemeli Diller

    Eklemeli ise kökler vardır. Köklere gelerek yeni kelimeler meydana getirmeye yarayan ekler vardır. Kök değişmez, yanlarına ek alarak genişler yeni şekillere girer. Türkçe böyle eklemli bir dildir. Bu dillerde kelimenin kökleri ve ekleri vardır. Bu yapı, eklemeli dillerin tipik özelliklerindendir.

Kelime kökleri tek veya çok heceli olabilir. Kelimelerdeki değişiklik eklerle oluşturulmaktadır. Mevcut eklerle hem yeni kelimeler türetilir hem de yeni anlamlar oluşturulmaktadır. Kelimelerdeki değişiklik daima ileriye doğrudur ve kökte pek bir değişiklik meydana gelmez. Bunun için ekler ve kökler birbirlerinden kolaylıkla ayrılma şansına sahiptir.

Türkçe eklemli bir dildir. Türkçenin kelime yapısı eklemli bir yapıdır. Eklemli dillerde eklerin önemi büyüktür. Ekler kelimelerin oynayan parçalarıdır. Dillerde üç türlü ek vardır: ön ek, iç ek, son ek. ön ek başa, iç ek kelimelerin içine, son ek ise sona getirilen ektir. Türkçe son ekli eklemli bir dildir. Ekler daima köklerin ve kelimelerin içine, son ek ise sona getirilen ektir. Türkçe son ekil, eklemli bir dildir. Ekler daima köklerin ve kelimelerin sonuna gelir.

Genel
Alt Kategoriler:,
Yandex.Metrica