Kelebek Roman Özeti Henri Charriere

Kelebek Kitabı Künye Bilgileri

Adı: Kelebek
Yazarı: Henri Charriére
Yayın Evi: E Yayınları
Sayfa Sayısı: 571
Türü: Polisiye

Kelebek Roman Özeti

Henri Fransa’nın Ardéche kentinde yaşamaktadır, haksız yere bir öldürme suçuyla yargılanmaktadır. Adliyeye getirildiğinde avukatı dosyayı inceledikten sonra kesin olarak serbest bırakılacağını düşünmektedir. Ancak davaya bakan başsavcı zanlılara müebbet hapis aldırmasıyla kentteki bütün insanlar tarafından tanınmıştır. Ve sonuç olarak hakim verdiği kararı açıklar ve Henri ömür boyu kürek çekmeye mahkum edilir. Conciergerie adındaki bir hapishanede hücreye hapsedilen Henri, haksız yere hapis yatmayı kendisine kabul ettiremez ve ilk günlerden firar etmeyi kafasına koymuştur. Bu hapishaneden firar etmek için bir ortak bulur ve birlikte firar için plan yaparlar.
Henri (lakabı Papillon –Kelebek) plan arkadaşıyla birlikte kendisini bir şekilde para karşılığında  hastaneye yatırır. Hastaneden ilk denemelerinde kaçmayı başarırlar. Bir küçük gemi ile yola çıkan Kelebek ve yoldaşı bir adaya gelir ama adada kabul edilmezler ve 15 gün içerisinde adadan gitmeleri gerekmektedir. Adadan üç yeni firari kişiyle birlikte yola koyulurlar. İlk gittikleri yerde bu üç kişiyle yolda ayrılırlar ancak ayrıldıktan hemen sonra yakalanıp ve Rio Hacha adlı hapishaneye düşerler. Bu hapishaneden yeni bir plan yaparak yine kaçmayı başarırlar ve Kelebek yalnız başına Kızılderili bir kabilenin içine girer ve orada kabul edilerek yaşamaya başlar. Bu kabilede iki karısı olur ve uzun bir zaman burada yaşar. Ancak kabileden uzaklaşmak mecburiyetinde olduğunu, geri dönerek yapması gereken şeyler olduğunu deyip gitmek istediğini söyler ama geri döneceğine dair söz verir. Kabileden ayrıldıktan hemen sonra tekrar yakalanıp ve Santa Marta adlı hapishaneye atılır. Bu hapishaneden de  firar etmeye çalışır ancak bu kez başarılı olamaz. Santa Marta hapishanesinden Baranquilla’daki bir hapishanesine gönderilir. Bu hapishaneden de tekrar tekrar firar etmeye çalışır fakat başarılı olamaz ve Fransız Adalet Bakanlığına teslim edilir. Bu defa hayatı daha zorlaşan ve daha önce firar edebilen hükümlülerin hapsedildiği Royal adasına götürülür. Çeşitli hapishanelerde cezasını çekerken ve birinde isyan çıkarmayı başarır.
Hiçbir şekilde firardan etme girişimlerinden yılmayan Kelebek nihayetinde yeni Çinli yoldaşlarıyla kürek cezasından firar etmeyi başarırlar. Firarın zorluklarından sonra uzun gemi seyahatiyle İngiliz Güyanı’na giderler. Burada kabul görürler ve farklı kimlikler edinirler. Burada kalıp hayatlarını devam ettirebilmek için çalışmaya başlarlar. Ancak Kelebek buradan da uzaklaşmayı düşünmektedir. İngiliz Güyanı’ndan da uzaklaşan Kelebek ve yoldaşları Venezuella’ya ulaşırlar ve tekrar kısa süreli bir cezayı yattıktan sonra bir yıl, seçilmiş bir köyden çıkmama koşuluyla beş yılın sonunda vatandaşlık alabilecektir. Kelebek bu köyde dürüst ve güzel bir yaşam sürdürüp, bu ülkeye kendisini kabul ettirmeyi ister. Nihayetinde Henri kendisi için yepyeni bir yuva bulmuştur ve artık tamamen hürriyetine kavuşmuştur.
Kısaca Özetler
Alt Kategoriler:
Yandex.Metrica